ufw 0.36.1-4.1 - en to ro translation catalogue (184 entries)

en: 
    (None)
ro: 
    (Niciuna)

en: 
    Error applying application rules.
ro: 
    Eroare la aplicarea regulilor aplicației.

en: 
    Usage: %(progname)s %(command)s
    
    %(commands)s:
     %(enable)-31s enables the firewall
     %(disable)-31s disables the firewall
     %(default)-31s set default policy
     %(logging)-31s set logging to %(level)s
     %(allow)-31s add allow %(rule)s
     %(deny)-31s add deny %(rule)s
     %(reject)-31s add reject %(rule)s
     %(limit)-31s add limit %(rule)s
     %(delete)-31s delete %(urule)s
     %(insert)-31s insert %(urule)s at %(number)s
     %(route)-31s add route %(urule)s
     %(route-delete)-31s delete route %(urule)s
     %(route-insert)-31s insert route %(urule)s at %(number)s
     %(reload)-31s reload firewall
     %(reset)-31s reset firewall
     %(status)-31s show firewall status
     %(statusnum)-31s show firewall status as numbered list of %(rules)s
     %(statusverbose)-31s show verbose firewall status
     %(show)-31s show firewall report
     %(version)-31s display version information
    
    %(appcommands)s:
     %(applist)-31s list application profiles
     %(appinfo)-31s show information on %(profile)s
     %(appupdate)-31s update %(profile)s
     %(appdefault)-31s set default application policy
ro: 
    Utilizare: %(progname)s %(command)s
    
    %(commands)s:
     %(enable)-31s activează paravanul de protecție
     %(disable)-31s dezactivează paravanul de protecție
     %(default)-31s stabilește politica implicită
     %(logging)-31s stabilește nivelul jurnalizării la %(level)sn
     %(allow)-31s adaugă %(rule)s « permite»
     %(deny)-31s adaugă %(rule)s « refuză»
     %(reject)-31s adaugă %(rule)s « respinge»
     %(limit)-31s adaugă %(rule)s «limitei»
     %(delete)-31s șterge %(urule)s
     %(insert)-31s inserează %(urule)s la %(number)s
     %(route)-31s adaugă %(rule)s «direcționare»
     %(route-delete)-31s șterge %(rule)s «direcționare»
     %(route-insert)-31s inserează %(rule)s «direcționare» la %(number)s
     %(reload)-31s reîncarcă paravanul de protecție
     %(reset)-31s reinițiază paravanul de protecție
     %(status)-31s afișează starea paravanului de protecție
     %(statusnum)-31s afișează starea paravanului de protecție ca listă numerotată de %(rules)s
     %(statusverbose)-31s afișează starea paravanului de protecție cu informații detaliate
     %(show)-31s afișează raportul paravanului de protecție
     %(version)-31s afișează informațiile despre versiune
    
    %(appcommands)s:
     %(applist)-31s listează profilurile aplicațiilor
     %(appinfo)-31s afișează informații despre %(profile)s
     %(appupdate)-31s actualizează %(profile)s
     %(appdefault)-31s stabilește politica implicită de aplicație

en:  (skipped reloading firewall)
ro:  (se omite reîncărcarea paravanului de protecție)

en:  Attempted rules successfully unapplied.
ro:  Regulile încercate au fost anulate cu succes.

en:  Some rules could not be unapplied.
ro:  Unele reguli nu au putut fi anulate.

en: %s is group writable!
ro: %s are permisiuni de scriere pentru toți membrii grupului!

en: %s is world writable!
ro: %s are permisiuni de scriere pentru toți utilizatorii!

en: '%(f)s' file '%(name)s' does not exist
ro: „%(f)s” fișierul „%(name)s” nu există

en: '%s' already exists. Aborting
ro: „%s” există deja. Se abandonează

en: '%s' does not exist
ro: „%s” nu există

en: '%s' is not writable
ro: „%s” nu poate fi scris

en: 'route delete NUM' unsupported. Use 'delete NUM' instead.
ro: directiva „route delete NUM” nu este acceptată. Folosiți „delete NUM” în schimb.

en: (be sure to update your rules accordingly)
ro: (asigurați-vă că vă actualizați regulile în consecință)

en: : Need at least python 2.6)
ro: : Are nevoie de cel puțin python 2.6)

en: Aborted
ro: Operația a fost anulată!

en: Action
ro: Acțiune

en: Added user rules (see 'ufw status' for running firewall):
ro: S-au adăugat regulile date de utilizator (consultați „ufw status” pentru a cunoaște starea actuală a paravanului de protecție):

en: Adding IPv6 rule failed: IPv6 not enabled
ro: Adăugarea regulii IPv6 nu a reușit: IPv6 nu este activat

en: Available applications:
ro: Aplicații disponibile:

en: Backing up '%(old)s' to '%(new)s'
ro: Se fac copii de rezervă pentru „%(old)s” în „%(new)s”

en: Bad destination address
ro: Adresă de destinație greșită

en: Bad interface name
ro: Nume de interfață greșit

en: Bad interface name: can't use '.' or '..'
ro: Nume de interfață greșit: nu se poate folosi „.” sau „..”

en: Bad interface name: can't use interface aliases
ro: Nume de interfață greșit: nu se pot folosi alias de interfață

en: Bad interface name: interface name is empty
ro: Nume de interfață greșit: numele interfeței este gol

en: Bad interface name: interface name too long
ro: Nume de interfață greșit: numele interfeței este prea lung

en: Bad interface name: reserved character: '!'
ro: Nume de interfață greșit: caracter rezervat: '!'

en: Bad interface type
ro: Tip de interfață greșit

en: Bad port
ro: Port incorect

en: Bad port '%s'
ro: Port incorect „%s”

en: Bad source address
ro: Adresă sursă greșită

en: Cannot insert rule at position '%d'
ro: Nu se poate insera regula la poziția „%d”

en: Cannot insert rule at position '%s'
ro: Nu se poate insera regula la poziția „%s”

en: Cannot specify 'all' with '--add-new'
ro: Nu se pot specifica „all” (toate regulile) cu „--add-new”

en: Cannot specify insert and delete
ro: Nu se pot specifica în același timp directivele „insert” și „delete”

en: Checking ip6tables
ro: Se verifică „ip6tables”

en: Checking iptables
ro: Se verifică „iptables”

en: Checking raw ip6tables
ro: Se verifică „ip6tables” brute

en: Checking raw iptables
ro: Se verifică „iptables” brute

en: Checks disabled
ro: Verificări dezactivate

en: Command '%s' already exists
ro: Comanda „%s” există deja

en: Command may disrupt existing ssh connections. Proceed with operation (%(yes)s|%(no)s)?
ro: Comanda poate întrerupe conexiunile SSH existente. Continuați cu operația (%(yes)s|%(no)s)?

en: Comment may not contain "'"
ro: Comentariul nu poate conține „’”

en: Could not back out rule '%s'
ro: Nu s-a putut restabilii definiția anterioară a regulei „%s”

en: Could not delete non-existent rule
ro: Nu s-a putut șterge regula inexistentă

en: Could not find '%s'. Aborting
ro: Nu s-a putut găsi „%s”. Se abandonează

en: Could not find a profile matching '%s'
ro: Nu s-a putut găsi un profil care să se potrivească cu „%s”

en: Could not find executable for '%s'
ro: Nu s-a putut găsi executabilul pentru „%s”

en: Could not find profile '%s'
ro: Nu s-a putut găsi profilul „%s”

en: Could not find protocol
ro: Nu s-a putut găsi protocolul

en: Could not find rule '%d'
ro: Nu s-a putut găsi regula „%d”

en: Could not find rule '%s'
ro: Nu s-a putut găsi regula „%s”

en: Could not get listening status
ro: Nu s-a putut obține starea de ascultare

en: Could not get statistics for '%s'
ro: Nu s-au putut obține statisticile pentru „%s”

en: Could not load logging rules
ro: Nu s-au putut încărca regulile de înregistrare în jurnal

en: Could not normalize destination address
ro: Nu s-a putut normaliza adresa de destinație

en: Could not normalize source address
ro: Nu s-a putut normaliza adresa sursă

en: Could not perform '%s'
ro: Nu s-a putut efectua „%s”

en: Could not set LOGLEVEL
ro: Nu s-a putut fixa LOGLEVEL

en: Could not update running firewall
ro: Nu s-a putut actualiza paravanul de protecție activ

en: Couldn't determine iptables version
ro: Nu s-a putut determina versiunea «iptables»

en: Couldn't find '%s'
ro: Nu s-a putut găsi „%s”

en: Couldn't find parent pid for '%s'
ro: Nu s-a putut găsi identificatorul procesului părinte (ppid) pentru „%s”

en: Couldn't find pid (is /proc mounted?)
ro: Nu s-a putut găsi identificatorul de proces (pid); este „/proc” montat?

en: Couldn't open '%s' for reading
ro: Nu s-a putut deschide „%s” pentru citire

en: Couldn't stat '%s'
ro: Nu s-a putut stabili starea lui „%s”

en: Couldn't update application rules
ro: Nu s-au putut actualiza regulile aplicației

en: Couldn't update rules file
ro: Nu s-a putut actualiza fișierul cu reguli

en: Couldn't update rules file for logging
ro: Nu s-a putut actualiza fișierul cu reguli pentru înregistrarea în jurnal

en: Default %(direction)s policy changed to '%(policy)s'
ro: Politica implicită %(direction)s a fost schimbată în „%(policy)s”

en: Default application policy changed to '%s'
ro: Politica implicită de aplicație s-a schimbat în „%s”

en: Default: %(in)s (incoming), %(out)s (outgoing), %(routed)s (routed)
ro: Implicit: %(in)s (care-intră), %(out)s (care-iese), %(routed)s (direcționat)

en: Deleting:
     %(rule)s
    Proceed with operation (%(yes)s|%(no)s)?
ro: Se șterge:
      %(rule)s
    Continuați cu operația (%(yes)s|%(no)s)?

en: Description: %s
ro: Descriere: %s

en: Duplicate profile '%s', using last found
ro: Profil duplicat „%s”, se folosește ultimul găsit

en: ERROR: this script should not be SGID
ro: EROARE: acest script nu ar trebui să aibă bitul SGID activat

en: ERROR: this script should not be SUID
ro: EROARE: acest script nu ar trebui să aibă bitul SUID activat

en: Firewall is active and enabled on system startup
ro: Paravanul de protecție este activ și activat pentru lansare la pornirea sistemului

en: Firewall not enabled (skipping reload)
ro: Paravanul de protecție nu este activat (se omite reîncărcarea)

en: Firewall reloaded
ro: Paravanul de protecție a fost reîncărcat

en: Firewall stopped and disabled on system startup
ro: Paravanul de protecție este oprit și dezactivat pentru lansare la pornirea sistemului

en: Found exact match
ro: S-a găsit potrivirea exactă

en: Found exact match, excepting comment
ro: S-a găsit potrivire exactă, cu excepția comentariului

en: Found multiple matches for '%s'. Please use exact profile name
ro: S-au găsit mai multe potriviri pentru „%s”. Trebuie să utilizați numele exact al profilului

en: Found non-action/non-logtype/comment match (%(xa)s/%(ya)s/'%(xc)s' %(xl)s/%(yl)s/'%(yc)s')
ro: S-a găsit potrivirea „non-action/non-logtype/comment”: (%(xa)s/%(ya)s/'%(xc)s' %(xl)s/%(yl)s/'%(yc)s'

en: From
ro: De la

en: IPv6 support not enabled
ro: Suportul pentru protocolul IPv6 nu este activat

en: Improper rule syntax
ro: Sintaxă incorectă a regulii

en: Improper rule syntax ('%s' specified with app rule)
ro: Sintaxă incorectă a regulii („%s” specificată cu regula aplicației)

en: Insert position '%s' is not a valid position
ro: Poziția de inserare „%s” nu este o poziție validă

en: Invalid '%s' clause
ro: Clauza „%s” nu este validă

en: Invalid 'from' clause
ro: Clauza „from” nu este validă

en: Invalid 'port' clause
ro: Clauza „port” nu este validă

en: Invalid 'proto' clause
ro: Clauza „proto” nu este validă

en: Invalid 'to' clause
ro: Clauza „to” nu este validă

en: Invalid IP version '%s'
ro: Versiunea IP „%s” nu este validă

en: Invalid IPv6 address with protocol '%s'
ro: Adresă IPv6 nevalidă cu protocolul „%s”

en: Invalid interface clause
ro: Clauza de interfață nu este validă

en: Invalid interface clause for route rule
ro: Clauza de interfață nu este validă pentru regula de rută

en: Invalid log level '%s'
ro: Nivel de jurnalizare nevalid „%s”

en: Invalid log type '%s'
ro: Tip de jurnalizare nevalid „%s”

en: Invalid option
ro: Opțiune nevalidă

en: Invalid policy '%(policy)s' for '%(chain)s'
ro: Politica „%(policy)s” nu este validă pentru „%(chain)s”

en: Invalid port with protocol '%s'
ro: Port nevalid cu protocolul „%s”

en: Invalid ports in profile '%s'
ro: Porturi nevalide în profilul „%s”

en: Invalid position '
ro: Poziție nevalidă '

en: Invalid position '%d'
ro: Poziție nevalidă „%d”

en: Invalid profile
ro: Profil nevalid

en: Invalid profile name
ro: Nume de profil nevalid

en: Invalid token '%s'
ro: Indicativ (token) nevalid „%s”

en: Logging disabled
ro: Jurnalizare dezactivată

en: Logging enabled
ro: Jurnalizare activată

en: Logging:
ro: Jurnalizare:

en: Missing policy for '%s'
ro: Lipsește politica pentru „%s”

en: Mixed IP versions for 'from' and 'to'
ro: Versiuni IP amestecate pentru „from” și „to”

en: Must specify 'tcp' or 'udp' with multiple ports
ro: Trebuie să specificați „tcp” sau „udp” cu porturi multiple

en: Need 'from' or 'to' with '%s'
ro: Este nevoie de „from” sau „to” cu „%s”

en: Need 'to' or 'from' clause
ro: Se necesită clauza „to” sau „from”

en: New profiles:
ro: Profiluri noi:

en: No rules found for application profile
ro: Nu s-au găsit reguli pentru profilul aplicației

en: Option 'comment' missing required argument
ro: Opțiunii „comment” îi lipsește argumentul necesar

en: Option 'log' not allowed here
ro: Opțiunea „log” nu este permisă aici

en: Option 'log-all' not allowed here
ro: Opțiunea „log-all” nu este permisă aici

en: Port ranges must be numeric
ro: Intervalele de porturi trebuie să fie numerice

en: Ports:
ro: Porturi:

en: Profile '%(fn)s' has empty required field '%(f)s'
ro: Profilul „%(fn)s” are câmpul obligatoriu gol „%(f)s”

en: Profile '%(fn)s' missing required field '%(f)s'
ro: Din profilul „%(fn)s” lipsește câmpul obligatoriu „%(f)s”

en: Profile: %s
ro: Profil: %s

en: Profiles directory does not exist
ro: Directorul de profiluri nu există

en: Protocol mismatch (from/to)
ro: Nepotrivire protocol (from/to)

en: Protocol mismatch with specified protocol %s
ro: Nepotrivire a protocolului cu protocolul specificat %s

en: Resetting all rules to installed defaults. Proceed with operation (%(yes)s|%(no)s)?
ro: Se restabilesc toate regulile la valorile implicite instalate. Continuați cu operația (%(yes)s|%(no)s)?

en: Resetting all rules to installed defaults. This may disrupt existing ssh connections. Proceed with operation (%(yes)s|%(no)s)?
ro: Se restabilesc toate regulile la valorile implicite instalate. Acest lucru poate întrerupe conexiunile SSH existente. Continuați cu operația (%(yes)s|%(no)s)?

en: Rule added
ro: Regula a fost adăugată

en: Rule changed after normalization
ro: Regulă modificată după normalizare

en: Rule deleted
ro: Regula a fost ștearsă

en: Rule inserted
ro: Regula a fost inserată

en: Rule updated
ro: Regula a fost actualizată

en: Rules updated
ro: Regulile au fost actualizate

en: Rules updated (v6)
ro: Regulile au fost actualizate (v6)

en: Rules updated for profile '%s'
ro: S-au actualizat regulile pentru profilul „%s”

en: Skipped reloading firewall
ro: S-a omis reîncărcarea paravanului de protecție

en: Skipping '%(value)s': value too long for '%(field)s'
ro: Se omite „%(value)s”: valoarea este prea X pentru „%(field)s”

en: Skipping '%s': also in /etc/services
ro: Se omite „%s”: de asemenea, în „/etc/services”

en: Skipping '%s': couldn't process
ro: Se omite „%s”: nu s-a putut procesa

en: Skipping '%s': couldn't stat
ro: Se omite „%s”: nu se poate obține starea

en: Skipping '%s': field too long
ro: Se omite „%s”: câmpul este prea lung

en: Skipping '%s': invalid name
ro: Se omite „%s”: numele nu este valid

en: Skipping '%s': name too long
ro: Se omite „%s”: numele este prea lung

en: Skipping '%s': too big
ro: Se omite „%s”: este prea mare

en: Skipping '%s': too many files read already
ro: Se omite „%s”: prea multe fișiere citite deja

en: Skipping IPv6 application rule. Need at least iptables 1.4
ro: Se omite regula IPv6 a aplicației. Se necesită cel puțin versiunea iptables 1.4

en: Skipping adding existing rule
ro: Se omite adăugarea unei reguli existente

en: Skipping inserting existing rule
ro: Se omite inserarea regulii existente

en: Skipping malformed tuple (bad length): %s
ro: Se omite n-uplul (tuple) malformat (lungime greșită): %s

en: Skipping malformed tuple (iface): %s
ro: Se omite n-uplul (tuple) malformat (iface): %s

en: Skipping malformed tuple: %s
ro: Se omite n-uplul (tuple) malformat: %s

en: Skipping unsupported IPv4 '%s' rule
ro: Se omite regula IPv4 „%s” neacceptată

en: Skipping unsupported IPv6 '%s' rule
ro: Se omite regula IPv6 „%s” neacceptată

en: Status: active
    %(log)s
    %(pol)s
    %(app)s%(status)s
ro: Stare: activ
    %(log)s
    %(pol)s
    %(app)s%(status)s

en: Status: active%s
ro: Stare: activ%s

en: Status: inactive
ro: Stare: inactiv

en: Title: %s
ro: Titlu: %s

en: To
ro: La

en: Unknown policy '%s'
ro: Politică necunoscută „%s”

en: Unsupported action '%s'
ro: Acțiune neacceptată „%s”

en: Unsupported default policy
ro: Politică implicită neacceptată

en: Unsupported direction '%s'
ro: Direcția „%s” nu este acceptată

en: Unsupported policy '%s'
ro: Politica „%s” nu este acceptată

en: Unsupported policy for direction '%s'
ro: Politică neacceptată pentru direcția „%s”

en: Unsupported protocol '%s'
ro: Protocol neacceptat „%s”

en: WARN: '%s' is world readable
ro: AVERTISMENT: „%s” poate fi citit de toți utilizatorii

en: WARN: '%s' is world writable
ro: AVERTISMENT: „%s” poate fi scris de toți utilizatorii

en: Wrong number of arguments
ro: Număr greșit de argumente

en: You need to be root to run this script
ro: Trebuie să fiți „root” pentru a rula acest script

en: problem running
ro: problemă rulând

en: problem running sysctl
ro: problemă la rularea «sysctl»

en: problem running ufw-init
    %s
ro: problemă la rularea ufw-init
    %s

en: running ufw-init
ro: rulează ufw-init

en: uid is %(uid)s but '%(path)s' is owned by %(st_uid)s
ro: uid este %(uid)s, dar „%(path)s” este deținut de %(st_uid)s

en: unknown
ro: necunoscut

en: y
ro: d

en: yes
ro: da
