dpkg 1.22.0 - en to ro translation catalogue (1183 entries)

en: 
     packages' pending triggers which are or may be unresolvable:
ro: 
     declanșatori în așteptare ai pachetelor care sunt sau pot fi nerezolvabile:

en: 
    Configuration file '%s', does not exist on system.
    Installing new config file as you requested.
ro: 
    Fișierul de configurare „%s”, nu există în sistem.
    Se instalează noul fișier de configurare, așa cum ați cerut.

en: 
    Currently enabled options:
     %s
ro: 
    Opțiuni activate în prezent:
     %s

en: 
    Debugging options can be mixed using bitwise-or.
    Note that the meanings and values are subject to change.
ro: 
    Opțiunile de depanare pot fi amestecate folosind un „or” între ele.
    Rețineți că semnificațiile și valorile pot fi modificate.

en: 
    Use 'dpkg' to install and remove packages from your system, or
    'apt' or 'aptitude' for user-friendly package management. Packages
    unpacked using 'dpkg-deb --extract' will be incorrectly installed !
ro: 
    Folosiți «dpkg» pentru a instala și elimina pachetele din sistem, sau 
    «apt» sau «aptitude» pentru o administrare mai ușoară a pachetelor.
    Pachetele despachetate cu «dpkg-deb --extract» vor fi instalate incorect !

en: 
    WARNING - use of options marked [!] can seriously damage your installation.
    Forcing options marked [*] are enabled by default.
ro: 
    AVERTISMENT - utilizarea opțiunilor marcate cu [!] poate deteriora grav
    sistemul dumneavoastră.
    Opțiunile de forțare marcate cu [*] sunt activate în mod implicit.

en:      Not modified since installation.
ro:     Nemodificat de la instalare.

en:      Version in package is the same as at last installation.
ro:      Versiunea din pachet este aceeași cu cea de la ultima instalare.

en:      not a plain file          %.255s
ro:      nu este un fișier simplu     %.255s

en:    What would you like to do about it ?  Your options are:
        Y or I  : install the package maintainer's version
        N or O  : keep your currently-installed version
          D     : show the differences between the versions
          Z     : start a shell to examine the situation
ro:    Ce doriți să faceți în această privință? Opțiunile sunt:
        Y sau I : instalați versiunea responsabilului de pachet
        N sau O : păstrați versiunea curent instalată
          D     : afișați diferențele dintre versiuni
          Z     : deschideți un shell pentru a examina situația

en:   %.250s (version %.250s) is present and %s.
ro:   %.250s (versiunea %.250s) este prezent și %s.

en:   %.250s (version %.250s) is to be installed.
ro:   %.250s (versiunea %.250s) urmează să fie instalat.

en:   %.250s is %s.
ro:   %.250s este %s.

en:   %.250s is installed, but is version %.250s.
ro:   %.250s este instalat, dar este versiunea %.250s.

en:   %.250s is not installed.
ro:   %.250s nu este instalat.

en:   %.250s is to be deconfigured.
ro:   %.250s va fi deconfigurat.

en:   %.250s is to be installed, but is version %.250s.
ro:   %.250s este pe cale să fie instalat, dar este versiunea %.250s.

en:   %.250s is to be removed.
ro:   %.250s va fi eliminat.

en:   %.250s is unpacked, but has never been configured.
ro:   %.250s este despachetat, dar nu a fost configurat niciodată.

en:   %.250s is unpacked, but is version %.250s.
ro:   %.250s este despachetat, dar este versiunea %.250s.

en:   %.250s latest configured version is %.250s.
ro:   ultima versiune configurată de %.250s este %.250s.

en:   %.250s provides %.250s and is present and %s.
ro:   %.250s furnizează %.250s și este prezent și %s.

en:   %.250s provides %.250s and is to be installed.
ro:   %.250s furnizează %.250s și urmează să fie instalat.

en:   %.250s provides %.250s but is %s.
ro:   %.250s furnizează %.250s dar este %s.

en:   %.250s provides %.250s but is to be deconfigured.
ro:   %.250s furnizează %.250s dar va fi deconfigurat.

en:   %.250s provides %.250s but is to be removed.
ro:   %.250s furnizează %.250s dar va fi eliminat.

en:   %s (%s) provides %s.
ro:   %s (%s) furnizează %s

en:   -?, --help                       Show this help message.
          --version                    Show the version.
ro:   -?|--help                         afișează acest mesaj de ajutor
         --version                      afișează versiunea programului

en:   Package %s awaits trigger processing.
ro:   Pachetul %s așteaptă procesarea declanșatorilor.

en:   Package %s is not configured yet.
ro:   Pachetul %s nu este configurat încă.

en:   Package %s is not installed.
ro:   Pachetul %s nu este instalat.

en:   Package %s is to be removed.
ro:   Pachetul %s va fi eliminat.

en:   Package %s which provides %s awaits trigger processing.
ro:   Pachetul %s care furnizează %s așteaptă procesarea declanșatorilor.

en:   Package %s which provides %s is not configured yet.
ro:   Pachetul %s care furnizează %s nu este configurat încă.

en:   Package %s which provides %s is not installed.
ro:   Pachetul %s care furnizează %s nu este instalat.

en:   Package %s which provides %s is to be removed.
ro:   Pachetul %s care furnizează %s va fi eliminat.

en:   Version of %s on system is %s.
ro:   Versiunea lui %s în sistem este %s.

en:   Version of %s on system, provided by %s, is %s.
ro:   Versiunea lui %s în sistem, furnizată de %s, este %s.

en:   Version of %s to be configured is %s.
ro:   Versiunea lui %s care va fi configurată este %s.

en:   link %s is %s
ro:   legătura %s este %s

en:   link best version is %s
ro:   cea mai bună versiune a legăturii este %s

en:   link best version not available
ro:   cea mai bună versiune a legăturii nu este disponibilă

en:   link currently absent
ro:  legătura este absentă acum

en:   link currently points to %s
ro:   legătura indică în prezent spre %s

en:   slave %s is %s
ro:   sclavul %s este %s

en:   slave %s: %s
ro:   sclav %s: %s

en:  %7jd bytes, %5d lines   %c  %-20.127s %.127s
ro:  %7jd octeți, %5d linii   %c  %-20.127s %.127s

en:  %7jd bytes, %5d lines   %c  %.127s
ro:  %7jd octeți, %5d linii   %c  %.127s

en:  %d in %s:
ro:  %d în %s:

en:  %d package, from the following section: |  %d packages, from the following sections:
ro[0]:  %d pachet, din următoarea secțiune:
ro[1]:  %d pachete, din următoarele secțiuni:
ro[2]:  %d de pachete, din următoarele secțiuni:

en:  %s (%jd bytes)
ro:  %s (%jd octeți)

en:  %s (%s) breaks %s and is %s.
ro:   %s (%s) corupe %s și este %s.

en:  %s (not a plain file)
ro:  %s (nu este un fișier simplu)

en:  ==> Deleted (by you or by a script) since installation.
ro:  ==> Șters (de dumneavoastră sau de un script) după instalare.

en:  ==> File on system created by you or by a script.
     ==> File also in package provided by package maintainer.
ro:  ==> Fișierul din sistem creat de dumneavoastră sau de un script.
     ==> Fișierul este, de asemenea, prezent în pachetul furnizat de responsabilul pachetului.

en:  ==> Keeping old config file as default.
ro:  ==> Se păstrează vechiul fișier de configurare ca implicit.

en:  ==> Modified (by you or by a script) since installation.
ro:  ==> Modificat (de dumneavoastră sau de un script) după instalare.

en:  ==> Package distributor has shipped an updated version.
ro:  ==> Distribuitorul pachetului a furnizat o versiune actualizată.

en:  ==> Using current old file as you requested.
ro:  ==> Se folosește actualul fișier vechi, așa cum ați cerut.

en:  ==> Using new config file as default.
ro:  ==> Se folosește noul fișier de configurare ca implicit.

en:  ==> Using new file as you requested.
ro:  ==> Se folosește noul fișier, așa cum ați cerut.

en:  Package %s: part(s)
ro:  Pachetul %s: partea/părțile

en:  The default action is to install the new version.
ro:  Acțiunea implicită este instalarea noii versiuni.

en:  The default action is to keep your current version.
ro:  Acțiunea implicită este păstrarea versiunii curente.

en:  and
ro:  și

en:  depends on
ro:  depinde de

en:  new Debian package, version %d.%d.
     size %jd bytes: control archive=%jd bytes.
ro:  pachet Debian nou, versiunea %d.%d.
     dimensiune %jd octeți: arhiva de control= %jd octeți.

en:  old Debian package, version %d.%d.
     size %jd bytes: control archive=%jd, main archive=%jd.
ro:  pachet Debian vechi, versiune %d.%d.
     dimensiune %jd octeți: arhiva de control= %jd, arhiva principală= %jd.

en: %d expected program not found in PATH or not executable
    %s | %d expected programs not found in PATH or not executable
    %s
ro[0]: %d program așteptat nu a fost găsit în PATH sau nu este executabil
    %s
ro[1]: %d programe așteptate nu au fost găsite în PATH sau nu sunt executabile
    %s
ro[2]: %d de programe așteptate nu au fost găsite în PATH sau nu sunt executabile
    %s

en: %d file or directory currently installed.)
     | %d files and directories currently installed.)
ro[0]: %d fișier sau director actualmente instalat.)
ro[1]: %d fișiere și directoare actualmente instalate.)
ro[2]: %d de fișiere și directoare actualmente instalate.)

en: %d requested control component is missing | %d requested control components are missing
ro[0]: lipsește %d componentă de control cerută
ro[1]: lipsesc %d componente de control cerute
ro[2]: lipsesc %d de componente de control cerute

en: %s (subprocess): %s
ro: %s (subproces): %s

en: %s - priority %d
ro: %s - prioritatea %d

en: %s assert options - assert whether features are supported:
ro: opțiunile de afirmare %s - afirmă dacă sunt admise caracteristicile:

en: %s breaks %s
ro: %s corupe %s

en: %s conflicts with %s
ro: %s este în conflict cu %s

en: %s corrupt: %s
ro: %s corupt: %s

en: %s debugging option, --debug=<octal> or -D<octal>:
    
     Number  Ref. in source   Description
ro: Opțiunea de depanare %s, „--debug=<octal>” sau „-D<octal>”:
    
     Număr  Ref. în sursă   Descriere

en: %s depends on %s
ro: %s depinde de %s

en: %s enhances %s
ro: %s îmbunătățește %s

en: %s forcing options - control behavior when problems found:
      warn but continue:  --force-<thing>,<thing>,...
      stop with error:    --refuse-<thing>,<thing>,... | --no-force-<thing>,...
     Forcing things:
ro: Opțiunile de forțare ale %s - controlează comportamentul atunci când sunt
    găsite probleme:
      avertizează, dar continuă: --force-<lucru>,<lucru>,...
      se oprește cu eroare:      --refuse-<lucru>,<lucru>,... | --no-force-<lucru>,...
     Lucruri ce se pot forța:

en: %s is not a regular file
ro: %s nu este un fișier obișnuit

en: %s is not properly installed; ignoring any dependencies on it
ro: %s nu este instalat în mod corespunzător; se ignoră orice dependențe de acesta

en: %s pre-depends on %s
ro: %s pre-depinde de %s

en: %s recommends %s
ro: %s recomandă %s

en: %s subprocess failed with wait status code %d
ro: subprocesul %s a eșuat cu codul stării de așteptare %d

en: %s subprocess returned error exit status %d
ro: subprocesul %s a returnat starea de eroare la ieșire %d

en: %s subprocess was interrupted
ro: subprocesul %s a fost întrerupt

en: %s subprocess was killed by signal (%s)%s
ro: subprocesul %s a fost omorât de semnalul (%s)%s

en: %s suggests %s
ro: %s sugerează %s

en: %s was locked by another process
    %s
ro: %s a fost blocată de un alt proces
    %s

en: %s was locked by another process with pid %d
    %s
ro: %s a fost blocată de un alt proces cu pid %d
    %s

en: %s%s/%s has been changed (manually or by a script); switching to manual updates only
ro: %s%s/%s a fost schimbată (manual sau de un script); se comută pe actualizare strict manuală

en: %s%s/%s is dangling; it will be updated with best choice
ro: %s%s/%s este desfăcută, va fi actualizată cu cea mai bună opțiune

en: %s:
        Part format version:            %d.%d
        Part of package:                %s
            ... version:                %s
            ... architecture:           %s
            ... MD5 checksum:           %s
            ... length:                 %jd bytes
            ... split every:            %jd bytes
        Part number:                    %d/%d
        Part length:                    %jd bytes
        Part offset:                    %jd bytes
        Part file size (used portion):  %jd bytes
ro: %s:
        Versiunea formatului părții:                       %d.%d
        Parte a pachetului:                                %s
            ... versiune:                                  %s
            ... arhitectură:                               %s
            ... suma de control MD5:                       %s
            ... lungime:                                   %jd octeți
            ... împărțită la fiecare:                      %jd octeți
        Numărul părții:                                    %d/%d
        Lungimea părții:                                   %jd octeți
        Deplasarea părții:                                 %jd octeți
        Dimensiunea fișierului parte (porțiunea folosită): %jd octeți

en: %s: cannot create zstd compression context
ro: %s: nu se poate crea contextul de comprimare zstd

en: %s: cannot create zstd decompression context
ro: %s: nu se poate crea contextul de decomprimare zstd

en: %s: cannot rename obsolete conffile '%s' to '%s': %s
ro: %s: nu se poate redenumi fișierul conffile învechit „%s” în „%s”: %s

en: %s: conffile '%.250s' is not a plain file or symlink (= '%s')
ro: %s: fișierul conffile „%.250s” nu este un fișier obișnuit sau o legătură simbolică (= „%s”)

en: %s: conffile '%.250s' resolves to degenerate filename
     ('%s' is a symlink to '%s')
ro: %s: fișierul conffile „%.250s” arată către un nume de fișier corupt
     („%s” este o legătură simbolică la „%s”)

en: %s: config file '%s' is a circular link
     (= '%s')
ro: %s: fișierul de configurare „%s” este o legătură circulară
     (= „%s”)

en: %s: dependency problems, but configuring anyway as you requested:
    %s
ro: %s: probleme de dependență, dar se configurează oricum, așa cum ați cerut:
    %s

en: %s: dependency problems, but processing triggers anyway as you requested:
    %s
ro: %s: probleme de dependență, dar se procesează declanșatorii oricum, așa cum ați cerut:
    %s

en: %s: dependency problems, but removing anyway as you requested:
    %s
ro: %s: probleme de dependență, dar se elimină oricum, așa cum ați cerut:
    %s

en: %s: error binding input to bzip2 stream
ro: %s: eroare la legarea intrării la fluxul bzip2

en: %s: error binding input to gzip stream
ro: %s: eroare la legarea intrării de fluxul gzip

en: %s: error binding output to bzip2 stream
ro: %s: eroare la legarea ieșirii cu fluxul bzip2

en: %s: error binding output to gzip stream
ro: %s: eroare la legarea ieșirii de fluxul gzip

en: %s: failed to link '%.250s' to '%.250s': %s
ro: %s: eșec la legarea lui „%.250s” la „%.250s”: %s

en: %s: failed to remove '%.250s' (before overwrite): %s
ro: %s: eșec la eliminarea „%.250s” (înainte de suprascriere): %s

en: %s: failed to remove '%.250s': %s
ro: %s: eșec la eliminarea lui „%.250s”: %s

en: %s: failed to remove old backup '%.250s': %s
ro: %s: eșec la eliminarea vechii copii de rezervă „%.250s”: %s

en: %s: failed to remove old distributed version '%.250s': %s
ro: %s: eșec la eliminarea vechii versiuni de la distribuiția „%.250s”: %s

en: %s: failed to rename '%.250s' to '%.250s': %s
ro: %s: eșec la redenumirea lui „%.250s” în „%.250s”: %s

en: %s: internal bzip2 read error
ro: %s: eroare internă bzip2 de citire

en: %s: internal bzip2 read error: '%s'
ro: %s: eroare internă bzip2 de citire: „%s”

en: %s: internal bzip2 write error
ro: %s: eroare internă bzip2 de scriere

en: %s: internal bzip2 write error: '%s'
ro: %s: eroare internă bzip2 de scriere: „%s”

en: %s: internal gzip read error
ro: %s: eroare internă gzip la citire

en: %s: internal gzip read error: %s
ro: %s: eroare internă gzip la citire: %s

en: %s: internal gzip read error: '%s'
ro: %s: eroare internă gzip la citire: „%s”

en: %s: internal gzip write error
ro: %s: eroare internă gzip la scriere

en: %s: internal gzip write error: %s
ro: %s: eroare internă gzip la scriere: %s

en: %s: internal gzip write error: '%s'
ro: %s: eroare internă gzip la scriere: „%s”

en: %s: lzma close error
ro: %s: eroare de închidere a lzma

en: %s: lzma error: %s
ro: %s: eroare lzma: %s

en: %s: lzma read error
ro: %s: eroare de citire a lzma

en: %s: lzma write error
ro: %s: eroare de scriere a lzma

en: %s: pass-through copy error: %s
ro: %s: a apărut o eroare la copierea trecerii prin: %s

en: %s: unable to open %s to compute its digest: %s
ro: %s: nu se poate deschide %s pentru a calcula suma de control a acestuia: %s

en: %s: unable to readlink conffile '%s'
     (= '%s'): %s
ro: %s: nu se poate citi legătura pentru conffile „%s”
     (= „%s”): %s

en: %s: unable to stat config file '%s'
     (= '%s'): %s
ro: %s: nu se poate obține starea fișierului de configurare „%s”
     (= „%s”): %s

en: %s: zstd close error
ro: %s: eroare de închidere a zstd

en: %s: zstd error: %s
ro: %s: eroare zstd: %s

en: %s: zstd read error
ro: %s: eroare de citire a zstd

en: %s: zstd write error
ro: %s: eroare de scriere a zstd

en: '%.255s' contains no control component '%.255s'
ro: „%.255s” nu conține nicio componentă de control „%.255s”

en: '%.255s' is not a Debian format archive
ro: „%.255s” nu este o arhivă în format Debian

en: '%s' clashes with '%s'
ro: „%s” intră în conflict cu „%s”

en: '%s' contains user-defined Priority value '%s'
ro: „%s” conține o valoare definită de utilizator pentru Priority „%s”

en: '%s' does not take a value
ro: opțiunea „%s” nu acceptă o valoare

en: '%s' field present for package with inappropriate '%s' field
ro: câmpul „%s” este prezent pentru un pachet cu un câmp „%s” inadecvat

en: '%s' field value '%.250s'
ro: valoarea „%2$.250s” a câmpului „%1$s”

en: '%s' field, invalid package name '%.255s': %s
ro: câmpul „%s”, nume nevalid de pachet „%.255s”: %s

en: '%s' field, missing architecture name, or garbage where architecture name expected
ro: câmpul „%s”, lipsește numele arhitecturii, sau gunoi unde se aștepta numele arhitecturii

en: '%s' field, missing package name, or garbage where package name expected
ro: câmpul „%s”, lipsește numele pachetului, sau gunoi unde se aștepta numele pachetului

en: '%s' field, reference to '%.255s':
     '%c' is obsolete, use '%c=' or '%c%c' instead
ro: câmpul „%s”, referitor la „%.255s”:
     „%c” este învechit, folosiți în schimb „%c=” sau „%c%c”

en: '%s' field, reference to '%.255s':
     bad version relationship %c%c
ro: câmpul „%s”, referință la „%.255s”:
     relație incorectă cu o versiune %c%c

en: '%s' field, reference to '%.255s':
     implicit exact match on version number, suggest using '=' instead
ro: câmpul „%s”, referitor la „%.255s”:
     potrivire exactă implicită a numărului de versiune, folosiți în schimb „=”

en: '%s' field, reference to '%.255s':
     version value starts with non-alphanumeric, suggest adding a space
ro: câmpul „%s”, referitor la „%.255s”:
     valoarea versiunii nu începe cu caracter alfanumeric, se sugerează adăugarea unui spațiu

en: '%s' field, reference to '%.255s': invalid architecture name '%.255s': %s
ro: câmpul „%s”, referință la „%.255s”: numele arhitecturii nevalid „%.255s”: %s

en: '%s' field, reference to '%.255s': version '%s'
ro: câmpul „%s”, referință la „%.255s”: versiunea „%s”

en: '%s' field, reference to '%.255s': version contains '%c' instead of '%c'
ro: câmpul „%s”, referință la „%.255s”: versiunea conține „%c” în loc de „%c”

en: '%s' field, reference to '%.255s': version unterminated
ro: câmpul „%s”, referință la „%.255s”: versiune neterminată

en: '%s' field, syntax error after reference to package '%.255s'
ro: câmpul „%s”, eroare sintactică după referința la pachetul „%.255s”

en: '%s' is not a valid architecture name in '%s' field: %s
ro: „%s” nu este un nume de arhitectură valid în câmpul „%s”: %s

en: '%s' needs a value
ro: opțiunea „%s” necesită o valoare

en: '%s' not found in PATH or not executable
ro: „%s” nu a fost găsit în PATH sau nu este executabil

en: (Noting disappearance of %s, which has been completely replaced.)
ro: (Se notează dispariția lui %s, care a fost înlocuit complet.)

en: (Reading database ...
ro: (Se citește baza de date ...

en: (no description available)
ro: (nici o descriere disponibilă)

en: (total %jd bytes)
ro: (total %jd octeți)

en: , core dumped
ro: , s-a generat fișierul „core” cu conținutul datelor din memorie ale programului

en: -%c option does not take a value
ro: opțiunea „-%c” nu acceptă o valoare

en: -%c option takes a value
ro: opțiunea „-%c” necesită o valoare

en: --%s (without --pending) needs at least one package name argument
ro: „--%s” (fără „--pending”) necesită cel puțin un nume de pachet ca argument

en: --%s --pending does not take any non-option arguments
ro: „--%s --pending” nu ia argumente care nu sunt opțiuni

en: --%s --recursive needs at least one path argument
ro: „--%s --recursive” necesită cel puțin o rută ca argument

en: --%s does not support (yet) reading the .deb from standard input
ro: --%s nu acceptă (încă) citirea fișierului .deb din intrarea standard

en: --%s needs .deb filename and directory arguments
ro: „--%s” necesită un nume de fișier .deb și un director ca argumente

en: --%s needs <link> <name> <path>
ro: „--%s” necesită <legătură> <nume> <rută>

en: --%s needs <link> <name> <path> <priority>
ro: „--%s” necesită <legătură> <nume> <rută> <prioritate>

en: --%s needs <name>
ro: „--%s” necesită <nume>

en: --%s needs <name> <path>
ro: „--%s” necesită <nume> <rută>

en: --%s needs a .deb filename argument
ro: „--%s” necesită un nume de fișier .deb ca argument

en: --%s needs a <directory> argument
ro: „--%s” necesită un <director> ca argument

en: --%s needs a <file> argument
ro: „--%s” necesită un argument <fișier>

en: --%s needs a single argument
ro: „--%s” necesită un singur argument

en: --%s needs a target directory.
    Perhaps you should be using dpkg --install ?
ro: „--%s” necesită un director țintă.
    Poate ar trebui să folosiți «dpkg --install» ?

en: --%s needs a valid package name but '%.250s' is not: %s
ro: --%s necesită un nume valid de pachet, dar. „%.250s” nu este: %s

en: --%s needs at least one package archive file argument
ro: „--%s” necesită cel puțin un fișier-arhivă de pachet ca argument

en: --%s needs at least one package name argument
ro: opțiunea „--%s” necesită cel puțin un nume de pachet ca argument

en: --%s needs four arguments
ro: „--%s” necesită patru argumente

en: --%s only allowed with --%s
ro: „--%s” este permis doar cu „--%s”

en: --%s option does not take a value
ro: opțiunea „--%s” nu acceptă o valoare

en: --%s option takes a value
ro: opțiunea „--%s” necesită o valoare

en: --%s requires a positive octal argument
ro: „--%s” necesită un argument octal pozitiv

en: --%s requires one or more part file arguments
ro: „--%s” necesită una sau mai multe părți ca argumente

en: --%s takes at most one Packages-file argument
ro: „--%s” ia cel mult un fișier „Packages” ca argument

en: --%s takes at most two arguments
ro: „--%s” acceptă cel mult două argumente

en: --%s takes at most two arguments (.deb and directory)
ro: „--%s” acceptă cel mult două argumente (.deb și directorul)

en: --%s takes exactly one argument
ro: „--%s” acceptă exact un argument

en: --%s takes exactly two arguments
ro: opțiunea „--%s” ia exact două argumente

en: --%s takes no arguments
ro: „--%s” nu acceptă argumente

en: --%s takes one <archname> argument
ro: „--%s” ia un <nume-de-arhitectură> ca argument

en: --%s takes one <pkgname> argument
ro: „--%s” ia un <nume-de-pachet> ca argument

en: --%s takes one <trigname> argument
ro: „--%s” ia un <nume-de-declanșator> ca argument

en: --%s takes one <version> argument
ro: --%s ia un <șir-de-versiune> ca argument

en: --%s takes one package name argument
ro: opțiunea „--%s” necesită cel puțin un nume de pachet ca argument

en: --%s takes only one argument (.deb filename)
ro: „--%s” acceptă doar un argument (numele fișierului .deb)

en: --%s used with obsolete relation operator '%s'
ro: „--%s” folosită cu operatorul de relație învechit „%s”

en: --auto requires exactly one part file argument
ro: opțiunea „--auto” necesită exact un fișier parte ca argument

en: --auto requires the use of the --output option
ro: -opțiunea „-auto” necesită folosirea opțiunii „--output”

en: --compare-versions bad relation
ro: relație nevalidă a opțiunii „--compare-versions”

en: --compare-versions takes three arguments: <version> <relation> <version>
ro: „--compare-versions” ia trei argumente: <versiune> <relație> <versiune>

en: --search needs at least one file name pattern argument
ro: opțiunea „--search” are nevoie de cel puțin un argument de model de nume de fișier

en: --split needs a source filename argument
ro: opțiunea „--split” necesită un nume de fișier sursă ca argument

en: --split takes at most a source filename and destination prefix
ro: opțiunea „--split” acceptă ca argumente cel mult un nume de fișier sursă și un prefix pentru destinație

en: --update given but %s does not exist
ro: s-a dat „--update”, dar %s nu există

en: --update is useless for --remove
ro: --update este inutil pentru --remove

en: ... it looks like that went OK
ro: ... se pare că totul a mers bine

en: ; however:
ro: ; dar:

en: <compress> from tar -cf
ro: <comprimare> din «tar -cf»

en: <deb> is the filename of a Debian format archive.
    <cfile> is the name of an administrative file component.
    <cfield> is the name of a field in the main 'control' file.
ro: <deb> este numele de fișier al unei arhive în format Debian
    <fișier_comp> este numele unei componente fișier administrativ.
    <câmp_ctrl> este numele unui câmp în fișierul „control” principal.

en: <decompress>
ro: <decomprimare>

en: <link> '%s' is both primary and slave
ro: <legătura> „%s” este atât primară cât și sclavă

en: <link> '%s' is the same as <path>
ro: <legătura> „%s” este identică cu <ruta>

en: <link> is the symlink pointing to %s/<name>.
      (e.g. /usr/bin/pager)
    <name> is the master name for this link group.
      (e.g. pager)
    <path> is the location of one of the alternative target files.
      (e.g. /usr/bin/less)
    <priority> is an integer; options with higher numbers have higher priority in
      automatic mode.
ro: <legătură> este legătura simbolică spre %s/<nume>.
      (ex.: /usr/bin/pager)
    <nume> este numele primar al acestui grup de legături.
      (ex.: pager)
    <rută> este locația unuia din fișierele țintă ale grupului de alternative.
      (ex.: /usr/bin/less)
    <prioritate> este un întreg; opțiunile cu numere mai mari au o prioritate mai
      mare în modul automat.

en: <name> '%s' is both primary and slave
ro: <numele> „%s” este atât primar cât și sclav

en: <package status and progress file descriptor>
ro: <starea pachetului și descriptor de fișier de progres>

en: <standard error>
ro: <eroare standard>

en: <standard input>
ro: <intrarea standard>

en: <standard output>
ro: <ieșire standard>

en: Adding '%s'
ro: Se adaugă „%s”

en: Allow installation of conflicting packages
ro: Permite instalarea de pachete aflate în conflict

en: Always install missing config files
ro: Instalează întotdeauna fișierele de configurare care lipsesc

en: Always use the new config files, don't prompt
ro: Utilizează întotdeauna noile fișiere de configurare, fără să ceară acordul

en: Always use the old config files, don't prompt
ro: Utilizează întotdeauna vechile fișiere de configurare, fără să ceară acordul

en: Another process has locked the database for writing, and might currently be
    modifying it, some of the following problems might just be due to that.
ro: Un alt proces a blocat baza de date pentru scriere și s-ar putea să o modifice
    în acest moment; unele dintre problemele următoare s-ar putea să se datoreze
    acestui fapt.

en: Architecture
ro: Arhitectură

en: Authenticating %s ...
ro: Se autentifică %s ...

en: Authentication is required to run update-alternatives
ro: Autentificarea este necesară pentru a rula «update-alternatives»

en: Commands:
      --add <owner> <group> <mode> <path>
                               add a new <path> entry into the database.
      --remove <path>          remove <path> from the database.
      --list [<glob-pattern>]  list current overrides in the database.
ro: Comenzi:
      --add <proprietar> <grup> <mod> <ruta>
                               adaugă o intrare de <rută> nouă în baza de date.
      --remove <ruta>        elimină <ruta> din baza de date.
      --list [<model-glob>]    listează înlocuirile din baza de date.

en: Commands:
      --check-supported                Check if the running dpkg supports triggers.
ro: Comenzi:
      --check-supported            Verifică dacă actualul dpkg are suport pentru
                                   declanșatori.

en: Commands:
      --install <link> <name> <path> <priority>
        [--slave <link> <name> <path>] ...
                               add a group of alternatives to the system.
      --remove <name> <path>   remove <path> from the <name> group alternative.
      --remove-all <name>      remove <name> group from the alternatives system.
      --auto <name>            switch the master link <name> to automatic mode.
      --display <name>         display information about the <name> group.
      --query <name>           machine parseable version of --display <name>.
      --list <name>            display all targets of the <name> group.
      --get-selections         list master alternative names and their status.
      --set-selections         read alternative status from standard input.
      --config <name>          show alternatives for the <name> group and ask the
                               user to select which one to use.
      --set <name> <path>      set <path> as alternative for <name>.
      --all                    call --config on all alternatives.
ro: Comenzi:
      --install <legătură> <nume> <rută> <prioritate>
        [--slave <legătură> <nume> <rută>] ...
                               adaugă un grup de alternative în sistem.
      --remove <nume> <rută>   elimină <ruta> din grupul de alternative <nume>.
      --remove-all <nume>      elimină grupul <nume> din sistemul de alternative.
      --auto <nume>            schimbă legătura primară <nume> pe modul automat.
      --display <nume>         afișează informații despre grupul <nume>.
      --query <nume>           variantă analizabilă pentru „--display <nume>”.
      --list <nume>            afișează toate țintele grupului <nume>.
      --get-selections         listează numele de alternative principale și starea
                               acestora.
      --set-selections         citește starea alternativelor de la intrarea standard
      --config <nume>          afișează alternativele pentru grupul <nume> și cere
                               utilizatorului să o selecteze pe cea de folosit.
      --set <nume> <rută>      configurează <ruta> ca alternativă pentru <nume>.
      --all                    execută „--config” pentru toate alternativele.

en: Commands:
      -b|--build <directory> [<deb>]   Build an archive.
      -c|--contents <deb>              List contents.
      -I|--info <deb> [<cfile>...]     Show info to stdout.
      -W|--show <deb>                  Show information on package(s)
      -f|--field <deb> [<cfield>...]   Show field(s) to stdout.
      -e|--control <deb> [<directory>] Extract control info.
      -x|--extract <deb> <directory>   Extract files.
      -X|--vextract <deb> <directory>  Extract & list files.
      -R|--raw-extract <deb> <directory>
                                       Extract control info and files.
      --ctrl-tarfile <deb>             Output control tarfile.
      --fsys-tarfile <deb>             Output filesystem tarfile.
ro: Comenzi:
      -b|--build <director> [<deb>]     construiește o arhivă
      -c|--contents <deb>               listează conținutul
      -I|--info <deb> [<fișier_comp>...]
                                        afișează informațiile la ieșirea standard
      -W|--show <deb>                   afișează informațiile despre pachet(e)
      -f|--field <deb> [<câmp_ctrl>...] afișează câmpul(urile) la ieșirea standard
      -e|--control <deb> [<director>]   extrage informațiile de control
      -x|--extract <deb> <director>     extrage fișierele
      -X|--vextract <deb> <director>    extrage și listează fișierele
      -R|--raw-extract <deb> <director> extrage informațiile de control și fișierele
         --ctrl-tarfile <deb>           afișează fișierul tar de control
         --fsys-tarfile <deb>           afișează fișierul tar cu sistemul de fișiere

en: Commands:
      -i|--install       <.deb file name>... | -R|--recursive <directory>...
      --unpack           <.deb file name>... | -R|--recursive <directory>...
      -A|--record-avail  <.deb file name>... | -R|--recursive <directory>...
      --configure        <package>... | -a|--pending
      --triggers-only    <package>... | -a|--pending
      -r|--remove        <package>... | -a|--pending
      -P|--purge         <package>... | -a|--pending
      -V|--verify [<package>...]       Verify the integrity of package(s).
      --get-selections [<pattern>...]  Get list of selections to stdout.
      --set-selections                 Set package selections from stdin.
      --clear-selections               Deselect every non-essential package.
      --update-avail [<Packages-file>] Replace available packages info.
      --merge-avail [<Packages-file>]  Merge with info from file.
      --clear-avail                    Erase existing available info.
      --forget-old-unavail             Forget uninstalled unavailable pkgs.
      -s|--status [<package>...]       Display package status details.
      -p|--print-avail [<package>...]  Display available version details.
      -L|--listfiles <package>...      List files 'owned' by package(s).
      -l|--list [<pattern>...]         List packages concisely.
      -S|--search <pattern>...         Find package(s) owning file(s).
      -C|--audit [<package>...]        Check for broken package(s).
      --yet-to-unpack                  Print packages selected for installation.
      --predep-package                 Print pre-dependencies to unpack.
      --add-architecture <arch>        Add <arch> to the list of architectures.
      --remove-architecture <arch>     Remove <arch> from the list of architectures.
      --print-architecture             Print dpkg architecture.
      --print-foreign-architectures    Print allowed foreign architectures.
      --assert-help                    Show help on assertions.
      --assert-<feature>               Assert support for the specified feature.
      --validate-<thing> <string>      Validate a <thing>'s <string>.
      --compare-versions <a> <op> <b>  Compare version numbers - see below.
      --force-help                     Show help on forcing.
      -Dh|--debug=help                 Show help on debugging.
ro: Comenzi:
      -i|--install      <nume fișier .deb> ... | -R|--recursive <director> ...
      --unpack          <nume fișier .deb> ... | -R|--recursive <director> ...
      -A|--record-avail <nume fișier .deb> ... | -R|--recursive <director> ...
      --configure       <pachet> ...    | -a|--pending
      --triggers-only   <pachet> ...    | -a|--pending
      -r|--remove       <pachet> ...    | -a|--pending
      -P|--purge        <pachet> ...    | -a|--pending
      -V|--verify [<pachet>...]         Verifică integritatea pachetelor.
      --get-selections [<șablon> ...]   Afișează lista selecțiilor la ieșirea
                                        standard.
      --set-selections                  Definește selecțiile de pachete de la
                                        intrarea standard.
      --clear-selections                Deselectează orice pachet neesențial.
      --update-avail <fișier-Packages>  Înlocuiește informațiile pachetelor
                                        disponibile.
      --merge-avail <fișier-Packages>   Fuzionează cu informațiile din fișier.
      --clear-avail                     Șterge informațiile disponibile existente.
      --forget-old-unavail              Uită de pachetele neinstalate și care nu
                                        sunt disponibile
      -s|--status <pachet> ...          Afișează detalii despre starea pachetului
      -p|--print-avail <pachet> ...     Afișează detalii despre versiunile 
                                        disponibile
      -L|--listfiles <pachet> ...       Listează fișierele aparținând pachetului/
                                        pachetelor
      -l|--list [<șablon> ...]          Listează concis pachetele
      -S|--search <șablon> ...          Caută pachetul(pachetele) care conțin
                                        fișierul(fișierele)
      -C|--audit                        Verifică dacă există pachete deteriorate
      --yet-to-unpack                   Afișează pachetele selectate pentru instalare
      --predep-package                  Afișează pre-dependențele de despachetat.
      --add-architecture <arch>         Adaugă <arch> la lista de arhitecturi.
      --remove-architecture <arch>      Elimină <arch> de la lista de arhitecturi.
      --print-architecture              Afișează arhitectura dpkg
      --print-foreign-architectures     Afișează arhitecturile străine permise.
      --assert-help                     Afișează ajutor pentru aserțiuni.
      --assert-<caracteristică>         Confirmă suportul pentru caracteristica
                                        specificată.
      --validate-<lucru> <șir>          Validează un <șir> de <lucruri>.
      --compare-versions <a> <op> <b>   Compară numerele de versiune - vedeți mai jos
      --force-help                      Afișează ajutorul pentru forțare.
      -Dh|--debug=help                  Afișează ajutorul pentru depanare

en: Commands:
      -s, --status [<package>...]      Display package status details.
      -p, --print-avail [<package>...] Display available version details.
      -L, --listfiles <package>...     List files 'owned' by package(s).
      -l, --list [<pattern>...]        List packages concisely.
      -W, --show [<pattern>...]        Show information on package(s).
      -S, --search <pattern>...        Find package(s) owning file(s).
          --control-list <package>     Print the package control file list.
          --control-show <package> <file>
                                       Show the package control file.
      -c, --control-path <package> [<file>]
                                       Print path for package control file.
ro: Comenzi:
      -s,--status [<pachet>...]       Afișează detalii despre starea pachetului.
      -p,--print-avail [<pachet>...]  Afișează detalii despre versiunile disponibile.
      -L,--listfiles [<pachet>...]    Afișează fișierele care aparțin pachetelor.
      -l,--list [<șablon>...]         Afișează concis pachetele.
      -W,--show [<șablon>...]         Afișează informații despre pachet(e).
      -S,--search [<șablon>...]       Găsește pachetele de care aparține fișierele.
          --control-list <pachet>     Imprimă lista de fișiere de control a pachetului.
          --control-show <pachet> <fișier>
                                      Afișează fișierul de control al pachetului.
      -c,--control-path <pachet> [<fișier>]
                                      Afișează ruta pentru fișierul de control al
                                      pachetului.

en: Commands:
      -s|--split <file> [<prefix>]     Split an archive.
      -j|--join <part> <part> ...      Join parts together.
      -I|--info <part> ...             Display info about a part.
      -a|--auto -o <complete> <part>   Auto-accumulate parts.
      -l|--listq                       List unmatched pieces.
      -d|--discard [<filename> ...]    Discard unmatched pieces.
ro: Comenzi:
      -s|--split <fișier> [<prefix>]   separă o arhivă
      -j|--join <parte> <parte> ...    îmbină părțile
      -I|--info <parte> ...            afișează informații despre o parte
      -a|--auto -o <complet> <parte>   auto-acumulează părțile
      -l|--listq                       listează bucățile nepotrivite
      -d|--discard [<numefișier> ...]  renunță la bucățile nepotrivite

en: Commands:
      [--add] <file>           add a diversion.
      --remove <file>          remove the diversion.
      --list [<glob-pattern>]  show file diversions.
      --listpackage <file>     show what package diverts the file.
      --truename <file>        return the diverted file.
ro: Comenzi:
      [--add] <fișier>           adaugă o redirecționare
      --remove <fișier>          elimină redirecționarea
      --list [<glob-pattern>]    afișează redirecționările de fișiere
      --listpackage <fișier>     afișează ce pachet redirecționează fișierul <fișier>
      --truename <fișier>        indică fișierul redirecționat

en: Comparison operators for --compare-versions are:
      lt le eq ne ge gt       (treat empty version as earlier than any version);
      lt-nl le-nl ge-nl gt-nl (treat empty version as later than any version);
      < << <= = >= >> >       (only for compatibility with control file syntax).
ro: Operatorii de comparare pentru „--compare-versions” sunt:
      lt le eq ne ge gt       (lipsa versiunii înseamnă versiune anterioară oricărei versiuni);
      lt-nl le-nl ge-nl gt-nl (lipsa versiunii înseamnă versiune posterioară oricărei versiuni);
      < << <= = >= >> >       (doar pentru compatibilitate cu sintaxa fișierului de control).

en: Configuration file '%s'
ro: Fișier de configurare „%s”

en: Configuration file '%s' (actually '%s')
ro: Fișier de configurare „%s” (de fapt, „%s”)

en: Configure any package which may help this one
ro: Configurează orice pachet care l-ar putea ajuta pe acesta

en: De-configuring %s (%s), to allow configuration of %s (%s) ...
ro: Se deconfigurează %s (%s), pentru a permite configurarea lui %s  (%s)...

en: De-configuring %s (%s), to allow installation of %s (%s) ...
ro: Se deconfigurează %s (%s), pentru a fi permite instalarea lui %s (%s) ...

en: De-configuring %s (%s), to allow removal of %s (%s) ...
ro: Se deconfigurează %s (%s), pentru a fi permite eliminarea lui %s (%s) ...

en: Debian %s package management program query tool version %s.
ro: Instrumentul de interogare a programului de gestionare a pachetelor Debian, %s versiunea %s.

en: Debian %s package trigger utility version %s.
ro: Ustensila de interogare și activare a declanșatorilor din pachetele Debian, %s versiunea %s.

en: Debian %s version %s.
ro: Debian %s versiunea %s.

en: Debian '%s' package archive backend version %s.
ro: Instrumentul de gestionare a arhivelor de pachete Debian %s, versiunea %s.

en: Debian '%s' package management program version %s.
ro: Programul „%s” de administrare a pachetelor Debian versiunea %s.

en: Debian '%s' package split/join tool; version %s.
ro: Unealta de separare/îmbinare de pachete „%s” de Debian, versiunea %s.

en: Deleted %s.
ro: Șters %s.

en: Dependencies and conflicts
ro: Dependențe și conflicte

en: Description
ro: Descriere

en: Desired=Unknown/Install/Remove/Purge/Hold
    | Status=Not/Inst/Conf-files/Unpacked/halF-conf/Half-inst/trig-aWait/Trig-pend
    |/ Err?=(none)/Reinst-required (Status,Err: uppercase=bad)
ro: Dorit=necUnoscut/Instalează/elimină(R)/curăță(P)/păstrează(H)
    | Stare=Ne/Inst/fișCfg/despachetat(U)/jum-conF/jum-inst(H)/așteaptă-decl(W)/decl-în-aștepT
    |/ Ero?=(nimic)/Reinst-nec (St,Ero: majuscule=rău)

en: Do not chroot into maintainer script environment
ro: Nu utilizează «chroot» pentru a trece la mediul de scripturi de la responsabilul pachetului

en: Do not perform safe I/O operations when unpacking
ro: Nu efectuează operații de In/Ieș sigure când despachetează

en: Errors were encountered while processing:
ro: Erori întâlnite în timpul procesării:

en: Exit status:
      0 = ok
      1 = with --auto, file is not a part
      2 = trouble
ro: Codul de ieșire:
      0 = Ok
      1 = când se utilizează „-auto” , fișierul nu este o parte
      2 = probleme

en: File '%.250s' is not part of a multipart archive.
ro: Fișierul „%.250s” nu este parte dintr-o arhivă multi-părți.

en: Format syntax:
      A format is a string that will be output for each package. The format
      can include the standard escape sequences \n (newline), \r (carriage
      return) or \\ (plain backslash). Package information can be included
      by inserting variable references to package fields using the ${var[;width]}
      syntax. Fields will be right-aligned unless the width is negative in which
      case left alignment will be used.
ro: Sintaxa pentru format:
      Un format este un șir care va fi afișat pentru fiecare pachet. Formatul poate
      conține secvențele standard de eludare \n (linie nouă), \r (retur de caret)
      sau \\ (bara oblică inversă). Informațiile despre pachet pot fi incluse prin
      inserarea de referințe variabile în câmpurile pachetului, folosind sintaxa
      ${var[;lățimea]}. Câmpurile vor fi aliniate la dreapta, cu excepția cazului
      în care lățimea este negativă, caz în care se va folosi alinierea la stânga.

en: Generally helpful progress information
ro: Informații de progres în general utile

en: Ignore a missing stat override when removing it
ro: Ignoră un statoverride care lipsește când îl elimină

en: Ignoring request to remove shared diversion '%s'.
ro: Se ignoră cererea de eliminare a redirecționării partajate „%s”.

en: Ignoring request to rename file '%s' owned by diverting package '%s'
ro: Se ignoră cererea de redenumire a fișierului „%s” deținut de pachetul de redirecționare „%s”

en: Information about %d package was updated.
     | Information about %d packages was updated.
ro[0]: Informațiile despre %d pachet au fost actualizate.
ro[1]: Informațiile despre %d pachete au fost actualizate.
ro[2]: Informațiile despre %d de pachete au fost actualizate.

en: Insane amounts of drivel
ro: Cantități nebănuite de informații absurde

en: Install a package even if it fails authenticity check
ro: Instalează un pachet chiar dacă acesta eșuează la verificarea autenticității

en: Install even if it would break another package
ro: Efectuează instalarea chiar dacă ar putea rupe un alt pachet

en: Install or remove incidental packages even when on hold
ro: Instalează sau elimină pachetele incidentale chiar și atunci când sunt marcate pentru păstrare

en: Installing new version of config file %s ...
ro: Se instalează noua versiune a fișierului de configurare %s ...

en: Invocation and status of maintainer scripts
ro: Invocarea și starea scripturilor responsabilului de pachet

en: Junk files left around in the depot directory:
ro: Au rămas fișiere nedorite în directorul depozitului:

en: Leaving '%s'
ro: Se părăsește „%s”

en: Lots of dependencies/conflicts output
ro: O mulțime de date de ieșire pentru dependențe și conflicte

en: Lots of drivel about eg the dpkg/info directory
ro: O mulțime de fleacuri despre, de exemplu, directorul dpkg/info

en: Lots of output for each configuration file
ro: O mulțime de date de ieșire pentru fiecare fișier de configurare

en: Lots of output for each file processed
ro: O mulțime de date de ieșire pentru fiecare fișier procesat

en: Lots of output regarding triggers
ro: O mulțime de date de ieșire privind declanșatorii

en: MSDOS end of file (^Z) in field name '%.*s'
ro: sfârșit de fișier MSDOS (^Z) în numele câmpului „%.*s”

en: MSDOS end of file (^Z) in value of field '%.*s' (missing newline?)
ro: sfârșit de fișier MSDOS (^Z) în valoarea câmpului „%.*s” (lipsește linia nouă?)

en: More than one copy of package %s has been unpacked
     in this run !  Only configuring it once.
ro: Au fost despachetate mai multe copii ale pachetului %s!
     Va fi configurat doar o dată.

en: Name
ro: Nume

en: No diversion '%s', none removed.
ro: Nu există redirecționarea „%s”, nu s-a șters nimic.

en: Note: removing the lock file is always wrong, can damage the locked area
    and the entire system. See <https://wiki.debian.org/Teams/Dpkg/FAQ#db-lock>.
ro: Notă: eliminarea fișierului de blocare este întotdeauna o acțiune greșită,
    poate deteriora zona blocată și întregul sistem. Consultați pagina de
    întrebări și răspunsuri: <https://wiki.debian.org/Teams/Dpkg/FAQ#db-lock>,
    pentru a rezolva (corect) această problemă.

en: Note: root's PATH should usually contain /usr/local/sbin, /usr/sbin and /sbin
ro: NOTĂ: Variabila de mediu PATH a utilizatorului root ar trebui să conțină „/usr/local/sbin”, „/usr/sbin” și „/sbin”

en: Nothing to configure.
ro: Nimic de configurat.

en: Obsolete conffile '%s' has been modified by you.
ro: Fișierul conffile învechit „%s” a fost modificat de dvs.

en: Offer to replace config files with no new versions
ro: Oferă înlocuirea fișierelor de configurare fără versiuni noi

en: Options:
          --depotdir <directory>       Use <directory> instead of %s/%s.
          --admindir <directory>       Use <directory> instead of %s.
          --root <directory>           Use <directory> instead of %s.
      -S, --partsize <size>            In KiB, for -s (default is 450).
      -o, --output <file>              Filename, for -j (default is
                                         <package>_<version>_<arch>.deb).
      -Q, --npquiet                    Be quiet when -a is not a part.
          --msdos                      Generate 8.3 filenames.
ro: Opțiuni:
         --depotdir <director>         folosește <director> în loc de %s/%s
         --admindir <director>         folosește <director> în loc de %s
         --root <director>             folosește <director> în loc de %s
      -S|--partsize <dimensiune>       în Kio, pentru „-s” (implicit este 450)
      -o|--output <fișier>             pentru „-j” (formatul implicit este
                                       <nume_pachet>-<versiune>.deb)
      -Q|--npquiet                     ieșire fără detalii când „-a” nu este o parte
         --msdos                       generează nume de fișier tip 8.3

en: Options:
      --admindir <directory>   set the directory with the statoverride file.
      --instdir <directory>    set the root directory, but not the admin dir.
      --root <directory>       set the directory of the root filesystem.
      --update                 immediately update <path> permissions.
      --force                  deprecated alias for --force-all.
      --force-<thing>[,...]    override problems (see --force-help).
      --no-force-<thing>[,...] stop when problems encountered.
      --refuse-<thing>[,...]   ditto.
      --quiet                  quiet operation, minimal output.
      --help                   show this help message.
      --version                show the version.
ro: Opțiuni:
      --admindir <director>    configurează directorul cu fișierul statoverride.
      --instdir <director>     stabilește directorul rădăcină, dar nu și directorul
                               de administrare.
      --root <director>        stabilește directorul sistemului de fișiere rădăcină.
      --update                 actualizează imediat permisiunile fișierelor.
      --force                  alias învechit pentru „--force-all”.
      --force-<lucru>[,...]    trece peste probleme; a se vedea „--force-help”).
      --no-force-<lucru>[,...] se oprește atunci când apar probleme.
      --refuse-<lucru>[,...]   la fel ca „--no-force-<lucru>”.
      --quiet                  operare silențioasă, minim de mesaje la ieșire.
      --help                   afișează acest mesaj de ajutor.
      --version                afișează versiunea.

en: Options:
      --admindir=<directory>           Use <directory> instead of %s.
      --root=<directory>               Use <directory> instead of %s.
      --by-package=<package>           Override trigger awaiter (normally set
                                         by dpkg).
      --await                          Package needs to await the processing.
      --no-await                       No package needs to await the processing.
      --no-act                         Just test - don't actually change anything.
ro: Opțiuni:
      --admindir=<director>        Folosește <director> în loc de %s.
      --root=<director>            Folosește <director> în loc de %s.
      --by-package=<pachet>        Suprascrie timpul de așteptare al declanșatorului
                                   (în mod normal stabilit de dpkg).
      --await                      Pachetul trebuie să aștepte procesarea.
      --no-await                   Nici un pachet nu trebuie să aștepte procesarea.
      --no-act                     Doar testează - nu schimbă nimic.

en: Options:
      --admindir=<directory>           Use <directory> instead of %s.
      --root=<directory>               Use <directory> instead of %s.
      --load-avail                     Use available file on --show and --list.
      --no-pager                       Disables the use of any pager.
      -f|--showformat=<format>         Use alternative format for --show.
ro: Opțiuni:
      --admindir=<director>            Folosește <director> în loc de %s
      --root=<directory>               Folosește <director> în loc de %s
      --load-avail                     Utilizează fișierul disponibil «available» cu
                                       „--show” și „--list”
      --no-pager                       Dezactivează utilizarea oricărui paginator
      -f|--showformat=<format>         Folosește formatul alternativ pentru „--show”n

en: Options:
      --admindir=<directory>     Use <directory> instead of %s.
      --root=<directory>         Install on a different root directory.
      --instdir=<directory>      Change installation dir without changing admin dir.
      --pre-invoke=<command>     Set a pre-invoke hook.
      --post-invoke=<command>    Set a post-invoke hook.
      --path-exclude=<pattern>   Do not install paths which match a shell pattern.
      --path-include=<pattern>   Re-include a pattern after a previous exclusion.
      -O|--selected-only         Skip packages not selected for install/upgrade.
      -E|--skip-same-version     Skip packages with same installed version/arch.
      -G|--refuse-downgrade      Skip packages with earlier version than installed.
      -B|--auto-deconfigure      Install even if it would break some other package.
      --[no-]triggers            Skip or force consequential trigger processing.
      --verify-format=<format>   Verify output format (supported: 'rpm').
      --no-pager                 Disables the use of any pager.
      --no-debsig                Do not try to verify package signatures.
      --no-act|--dry-run|--simulate
                                 Just say what we would do - don't do it.
      -D|--debug=<octal>         Enable debugging (see -Dhelp or --debug=help).
      --status-fd <n>            Send status change updates to file descriptor <n>.
      --status-logger=<command>  Send status change updates to <command>'s stdin.
      --log=<filename>           Log status changes and actions to <filename>.
      --ignore-depends=<package>[,...]
                                 Ignore dependencies involving <package>.
      --force-<thing>[,...]      Override problems (see --force-help).
      --no-force-<thing>[,...]   Stop when problems encountered.
      --refuse-<thing>[,...]     Ditto.
      --abort-after <n>          Abort after encountering <n> errors.
      --robot                    Use machine-readable output on some commands.
ro: Opțiuni:
      --admindir=<director>      Folosește <director> în loc de %s.
      --root=<director>          Instalează pe un alt director rădăcină.
      --instdir=<director>       Schimbă directorul de instalare fără schimbarea
                                 directorului de administrare.
      --pre-invoke=<comandă>     Stabilește un cârlig de pre-invocare.
      --post-invoke=<comandă>    Stabilește un cârlig de post-invocare.
      --path-exclude=<model>     Nu instalează rutele care corespund cu modelul shell
      --path-include=<model>     Re-include un model după o excludere anterioară
      -O|--selected-only         Sare peste pachetele neselectate pentru
                                 instalare/actualizare.
      -E|--skip-same-version     Sare peste pachetele cu aceiași versiune/arhitectură
                                 instalată.
      -G|--refuse-downgrade      Sare peste pachetele cu versiune anterioară
                                 celor instalate.
      -B|--auto-deconfigure      Instalează chiar dacă s-ar strica alte pachete.
      --[no-]triggers            Sare peste, sau forțează, procesarea consecutivă a
                                 declanșatorilor.
      --verify-format=<format>   Verifică formatul de ieșire (acceptat: „rpm”).
      --no-pager                 Dezactivează utilizarea oricărui paginator.
      --no-debsig                Nu încearcă verificarea semnăturii pachetelor.
      --no-act|--dry-run|--simulate
                                 Doar spune ce s-ar face - fără a face
      -D|--debug=<octal>         Activează depanarea - vedeți „-Dhelp” sau
                                 „--debug=help”
      --status-fd <n>            Trimite actualizări despre schimbarea stării la
                                 descriptorul de fișier <n>
      --status-logger=<comanda>  Trimite actualizări ale modificărilor de stare la
                                 intrarea standard a <comenzii>.
      --log=<nume fișier>        Scrie schimbările de stare și acțiunile în jurnalul
                                 <nume fișier>
      --ignore-depends=<pachet>,...
                                 Ignoră dependențele care implică <pachet>
      --force-<lucru>[,...]      Trece peste probleme (vedeți „--force-help”).
      --no-force-<lucru>[,...]   Se oprește la apariția unei probleme
      --refuse-<lucru>[,...]     Idem
      --abort-after <n>          Abandonează după apariția a <n> erori
      --robot                    Utilizează o ieșire care poate fi citită automat în
                                 unele comenzi.

en: Options:
      --altdir <directory>     change the alternatives directory
                                 (default is %s).
      --admindir <directory>   change the administrative directory
                                 (default is %s).
      --instdir <directory>    change the installation directory.
      --root <directory>       change the filesystem root directory.
      --log <file>             change the log file.
      --force                  allow replacing files with alternative links.
      --skip-auto              skip prompt for alternatives correctly configured
                               in automatic mode (relevant for --config only)
      --quiet                  quiet operation, minimal output.
      --verbose                verbose operation, more output.
      --debug                  debug output, way more output.
      --help                   show this help message.
      --version                show the version.
ro: Opțiuni:
      --altdir <director>      schimbă directorul de alternative.
                               (implicit este %s).
      --admindir <director>    schimbă directorul de administrare.
                               (implicit este %s).
      --instdir <director>     schimbă directorul de instalare.
      --root <director>        schimbă directorul rădăcină al sistemului de fișiere.
      --log <fișier>           definește locația și numele fișierului jurnal.
      --force                  permite înlocuirea fișierelor cu legături alternative
      --skip-auto              nu întreba în cazul alternativelor configurate corect
                               în modul automat (relevant doar pentru „--config”)
      --quiet                  operare silențioasă, minim de mesaje la ieșire.
      --verbose                mai multe mesaje la ieșire.
      --debug                  ieșire de depanare, mult mai multe mesaje la ieșire.
      --help                   afișează acest ajutor
      --version                afișează versiunea

en: Options:
      --package <package>      name of the package whose copy of <file> will not
                                 be diverted.
      --local                  all packages' versions are diverted.
      --divert <divert-to>     the name used by other packages' versions.
      --rename                 actually move the file aside (or back).
      --no-rename              do not move the file aside (or back) (default).
      --admindir <directory>   set the directory with the diversions file.
      --instdir <directory>    set the root directory, but not the admin dir.
      --root <directory>       set the directory of the root filesystem.
      --test                   don't do anything, just demonstrate.
      --quiet                  quiet operation, minimal output.
      --help                   show this help message.
      --version                show the version.
ro: Opțiuni:
      --package <pachet>       numele pachetului a cărui copie a fișierului <fișier>
                               nu va fi redirecționată
      --local                  toate versiunile pachetului sunt redirecționate
      --divert <redirect-la>   numele folosit de celelalte versiuni ale pachetului
      --rename                 chiar mută fișierul de-o parte (sau înapoi)
      --no-rename              nu mută fișierul de-o parte (sau înapoi) (implicit)
      --admindir <director>    configurează directorul cu fișierele de redirecționări
      --instdir <director>     stabilește directorul rădăcină, dar nu și directorul
                               administrativ
      --root <director>        stabilește directorul rădăcină al sistemului de fișiere
      --test                   nu face nimic, doar arată, ce s-ar face
      --quiet                  operare silențioasă, minim de mesaje
      --help                   afișează acest mesaj de ajutor
      --version                afișează versiunea programului

en: Options:
      -v, --verbose                    Enable verbose output.
      -D, --debug                      Enable debugging output.
          --showformat=<format>        Use alternative format for --show.
          --deb-format=<format>        Select archive format.
                                         Allowed values: 0.939000, 2.0 (default).
          --nocheck                    Suppress control file check (build bad
                                         packages).
          --root-owner-group           Forces the owner and groups to root.
          --threads-max=<threads>      Use at most <threads> with compressor.
          --[no-]uniform-compression   Use the compression params on all members.
      -z#                              Set the compression level when building.
      -Z<type>                         Set the compression type used when building.
                                         Allowed types: gzip, xz, zstd, none.
      -S<strategy>                     Set the compression strategy when building.
                                         Allowed values: none; extreme (xz);
                                         filtered, huffman, rle, fixed (gzip).
ro: Opțiuni:
      -v|--verbose                      activează generarea de mesaje detaliate
      -D|--debug                        activează informațiile de depanare
         --showformat=<format>          folosește formatul alternativ pentru --show
         --deb-format=<format>          selectează formatul de arhivă
                                        valori permise: 0,939000, 2,0 (implicit)
         --nocheck                      suprimă verificarea fișierului de control
                                        (construiește pachete eronate)
         --root-owner-group             forțează proprietarul și grupurile la root
         --threads-max=<fire>           utilizează cel mult <fire> la comprimare
         --[no-]uniform-compression     utilizează parametrii de comprimare pe toți
                                        membrii arhivei
      -z#                               stabilește nivelul de comprimare atunci când
                                        se construiește
      -Z<tip>                           stabilește tipul de comprimare folosit la
                                        construire; valorile permise sunt: 
                                        gzip, xz, bzip2, lzma, none
      -S<strategia>                     stabilește strategia de comprimare atunci
                                        când se construiește;
                                        valorile permise sunt: none; extreme (xz);
                                        filtered, huffman, rle, fixed (gzip)

en: Output for each configuration file
ro: Ieșirea pentru fiecare fișier de configurare

en: Output for each file processed
ro: Ieșirea pentru fiecare fișier procesat

en: Overwrite a diverted file with an undiverted version
ro: Suprascrie un fișier redirecționat cu o versiune neredirecționată

en: Overwrite a file from one package with another
ro: Suprascrie un fișier dintr-un pachet cu altul

en: Overwrite an existing stat override when adding it
ro: Suprascrie un statoverride existent când îl adaugă

en: Overwrite one package's directory with another's file
ro: Suprascrie directorul unui pachet cu fișierul altuia

en: PATH is missing important programs, problems likely
ro: Lipsesc programe importante din PATH, pot apărea probleme

en: PATH is not set
ro: variabila PATH nu este definită

en: Package %s is on hold, not touching it.  Use --force-hold to override.
ro: Pachetul %s este reținut, nu se atinge.  Folosiți „--force-hold” pentru a anula acest comportament.

en: Package %s listed more than once, only processing once.
ro: Pachetul %s este listat de mai multe ori, va fi procesat doar o dată.

en: Package '%s' does not contain any files (!)
ro: Pachetul „%s” nu conține nici un fișier (!)

en: Packages not yet reassembled:
ro: Pachete ne-reasamblate încă:

en: Part %d of package %s filed (still want
ro: Partea %d pachetului %s umplută (încă se vrea

en: Path
ro: Rută

en: Preparing to unpack %s ...
ro: Se pregătește pentru despachetare %s ...

en: Press <enter> to keep the current choice[*], or type selection number:
ro: Apăsați <Enter> pentru a păstra selecția curentă[*], sau introduceți numărul selecției:

en: Priority
ro: Prioritate

en: Process even packages with wrong or no architecture
ro: Procesează chiar și pachetele cu o arhitectură greșită sau fără arhitectură

en: Process even packages with wrong versions
ro: Procesează chiar și pachetele cu versiuni greșite

en: Processing triggers for %s (%s) ...
ro: Se procesează declanșatorii pentru %s (%s) ...

en: Processing was halted because there were too many errors.
ro: Procesarea a fost oprită deoarece au fost prea multe erori.

en: Purging configuration files for %s (%s) ...
ro: Se curăță fișierele de configurare pentru %s (%s) ...

en: Putting package %s together from %d part:  | Putting package %s together from %d parts:
ro[0]: Se asamblează pachetul %s din %d parte:
ro[1]: Se asamblează pachetul %s din %d părți:
ro[2]: Se asamblează pachetul %s din %d de părți:

en: Recorded info about %s from %s.
ro: Informații înregistrate despre %s de la %s.

en: Remove a protected package
ro: Elimină un pachet protejat (marcat ca păstrat)

en: Remove an essential package
ro: Elimină un pachet esențial

en: Remove packages which require installation
ro: Elimină pachetele care necesită instalare

en: Removing %s (%s) ...
ro: Se elimină %s (%s) ...

en: Removing %s (%s), to allow configuration of %s (%s) ...
ro: Se elimină %s (%s), pentru a permite configurarea lui %s (%s) ...

en: Removing '%s'
ro: Se elimină „%s”

en: Removing obsolete conffile %s ...
ro: Se elimină fișierul conffile învechit %s ...

en: Replace a package with a lower version
ro: Înlocuiește un pachet cu o versiune inferioară

en: Replaced by files in installed package %s (%s) ...
ro: Înlocuite de fișierele din pachetul instalat %s (%s) ...

en: Replacing available packages info, using %s.
ro: Se înlocuiesc informațiile despre pachetele disponibile, folosind %s.

en: Replacing files in old package %s (%s) ...
ro: Se înlocuiesc fișierele din pachetul vechi %s (%s) ...

en: Run update-alternatives to modify system alternative selections
ro: Rulați «update-alternatives» pentru a modifica selecțiile alternative ale sistemului

en: Running version of dpkg does not support %s.
     Please upgrade to at least dpkg %s, and then try again.
ro: Versiunea în execuție de dpkg nu admite %s .
     Actualizați cel puțin la dpkg %s, și apoi încercați din nou.

en: Saving as %s ...
ro: Se salvează ca %s ...

en: Selecting previously unselected package %s.
ro: Se selectează pachetul neselectat anterior %s.

en: Selection
ro: Selecție

en: Set all force options
ro: Activează toate opțiunile de forțare

en: Setting up %s (%s) ...
ro: Se configurează %s (%s) ...

en: Silly amounts of output regarding triggers
ro: Cantități absurde de ieșire în ceea ce privește declanșatorii

en: Skipping unselected package %s.
ro: Se omite pachetul neselectat %s.

en: Splitting package %s into %d part:  | Splitting package %s into %d parts:
ro[0]: Se împarte pachetul %s în %d parte:
ro[1]: Se împarte pachetul %s în %d părți:
ro[2]: Se împarte pachetul %s în %d de părți:

en: Status
ro: Stare

en: The following packages are awaiting processing of triggers that they
    have activated in other packages.  This processing can be requested using
    dselect or dpkg --configure --pending (or dpkg --triggers-only):
ro: Următoarele pachete sunt în așteptarea procesării declanșatorilor care au fost
    activați din alte pachete.  Această procesare poate fi solicitată folosind
    «dselect» sau «dpkg --configure --pending» (sau «dpkg --triggers-only»):

en: The following packages are in a mess due to serious problems during
    installation.  They must be reinstalled for them (and any packages
    that depend on them) to function properly:
ro: Următoarele pachete sunt nefuncționale datorită unor probleme
    grave apărute la instalare. Ele trebuie reinstalate (și toate
    pachetele care depinde de ele) pentru a funcționa corespunzător:

en: The following packages are missing the list control file in the
    database, they need to be reinstalled:
ro: Următoarele pachete lipsesc din fișierul de control al listei
    din baza de date, acestea trebuie reinstalate:

en: The following packages are missing the md5sums control file in the
    database, they need to be reinstalled:
ro: Următoarele pachete lipsesc din fișierul de control „md5sums”
    din baza de date, acestea trebuie reinstalate:

en: The following packages are only half configured, probably due to problems
    configuring them the first time.  The configuration should be retried using
    dpkg --configure <package> or the configure menu option in dselect:
ro: Următoarele pachete sunt configurate doar pe jumătate, probabil datorită unor
    probleme la prima lor configurare. Configurarea ar trebui reîncercată folosind
    «dpkg --configure <pachet>» sau opțiunea configurare din meniul lui «dselect»:

en: The following packages are only half installed, due to problems during
    installation.  The installation can probably be completed by retrying it;
    the packages can be removed using dselect or dpkg --remove:
ro: Următoarele pachete sunt instalate doar pe jumătate, datorită problemelor din 
    timpul instalării. Instalarea probabil poate fi terminată dacă se repetă.
    Pachetele pot fi șterse folosind «dselect» sau «dpkg --remove»:

en: The following packages do not have an architecture:
ro: Următoarele pachete nu au o arhitectură:

en: The following packages have an illegal architecture:
ro: Următoarele pachete au o arhitectură ilegală:

en: The following packages have an unknown foreign architecture, which will
    cause dependency issues on front-ends. This can be fixed by registering
    the foreign architecture with dpkg --add-architecture:
ro: Următoarele pachete au o arhitectură străină necunoscută, ceea ce va cauza
    probleme de dependență în interfețele cu «dpkg». Acest lucru poate fi rezolvat
    prin înregistrarea arhitecturii străine cu «dpkg --add-architecture»:

en: The following packages have been triggered, but the trigger processing
    has not yet been done.  Trigger processing can be requested using
    dselect or dpkg --configure --pending (or dpkg --triggers-only):
ro: Următoarele pachete au fost declanșate, dar procesarea declanșatorilor nu
    s-a efectuat încă. Procesarea declanșatorilor poate fi cerută folosind
    «dselect» sau «dpkg --configure --pending» (sau «dpkg --triggers-only»):

en: The following packages have been unpacked but not yet configured.
    They must be configured using dpkg --configure or the configure
    menu option in dselect for them to work:
ro: Următoarele pachete au fost despachetate dar încă nu au fost configurate.
    Ele trebuie configurate folosind «dpkg --configure» sau opțiunea configurare
    din meniul programului «dselect», pentru a fi funcționale:

en: There is %d choice for the alternative %s (providing %s). | There are %d choices for the alternative %s (providing %s).
ro[0]: Există %d opțiune pentru alternativa %s (furnizează %s).
ro[1]: Există %d opțiuni pentru alternativa %s (furnizează %s).
ro[2]: Există %d de opțiuni pentru alternativa %s (furnizează %s).

en: There is no program which provides %s.
ro: Nu există nici un program care să furnizeze %s.

en: This is free software; see the GNU General Public License version 2 or
    later for copying conditions. There is NO warranty.
ro: Acest program este software liber; consultați Licența publică generală GNU
    versiunea 2 sau ulterioară pentru condițiile de copiere. NU există NICIO
    garanție.

en: Trigger activation and processing
ro: Activarea și procesarea declanșatorilor

en: Try to (de)install things even when not root
ro: Încearcă să (dez)instaleze lucrurile chiar și atunci când nu sunteți root

en: Turn all dependency problems into warnings
ro: Transformă toate problemele de dependență în avertismente

en: Turn dependency version problems into warnings
ro: Transformă problemele de dependență de versiune în avertismente

en: Type 'exit' when you're done.
ro: Tastați „exit” când ați terminat.

en: Type dpkg --help for help about installing and deinstalling packages [*];
    Use 'apt' or 'aptitude' for user-friendly package management;
    Type dpkg -Dhelp for a list of dpkg debug flag values;
    Type dpkg --force-help for a list of forcing options;
    Type dpkg-deb --help for help about manipulating *.deb files;
    
    Options marked [*] produce a lot of output - pipe it through 'less' or 'more' !
ro: Tastați «dpkg --help» pentru ajutor privind instalarea și dezinstalarea pachetelor [*];
    Folosiți «apt» sau «aptitude» pentru o administrare prietenoasă a pachetelor;
    Tastați «dpkg -Dhelp» pentru o listă a valorilor fanioanelor de depanare ale lui «dpkg»;
    Tastați «dpkg --force-help» pentru o listă a opțiunilor de forțare;
    Tastați «dpkg-deb --help» pentru ajutor privind manipularea fișierelor *.deb;
    
    Opțiunile marcate cu [*] produc foarte mult text - redirectați prin «less» sau «more» !

en: Type dpkg-deb --help for help about manipulating *.deb files;
    Type dpkg --help for help about installing and deinstalling packages.
ro: Tastați «dpkg-deb --help» pentru ajutor despre manipularea fișierelor *.deb;
    Tastați «dpkg --help» pentru ajutor despre instalarea și dezinstalarea pachetelor.

en: Type dpkg-split --help for help.
ro: Tastați «dpkg-split --help» pentru ajutor.

en: Type dpkg-trigger --help for help about this utility.
ro: Tastați «dpkg-trigger --help» pentru ajutor despre acest instrument.

en: Unpacking %s (%s) ...
ro: Se despachetează %s (%s) ...

en: Unpacking %s (%s) over (%s) ...
ro: Se despachetează %s (%s) peste (%s) ...

en: Updating available packages info, using %s.
ro: Se actualizează informațiile despre pachetele disponibile, folosind %s.

en: Usage: %s [<option> ...] <command>
ro: Utilizare: %s [<opțiune> ...] <comanda>

en: Usage: %s [<option>...] <command>
ro: Utilizare: %s [<opțiune>...] <comanda>

en: Usage: %s [<option>...] <trigger-name>
           %s [<option>...] <command>
ro: Utilizare: %s [<opțiune> ...] <nume-declanșator>
               %s [<opțiune> ...] <comandă>

en: Use '%s --help' for program usage information.
ro: Folosiți «%s --help» pentru informații despre utilizarea programului.

en: Use 'apt' or 'aptitude' for user-friendly package management.
ro: Utilizați «apt» sau «aptitude» pentru o gestionare a pachetelor mai prietenoasă.

en: Use --help for help about diverting files.
ro: Utilizați opțiunea „--help” pentru ajutor despre redirecționarea fișierelor.

en: Use --help for help about overriding file stat information.
ro: Folosiți „--help” pentru a obține ajutor cu privire la înlocuirea informațiilor privind starea fișierelor.

en: Use --help for help about querying packages.
ro: Utilizați opțiunea „--help” pentru ajutor despre interogarea pachetelor.

en: Use MAC based security if available
ro: Utilizează securitatea bazată pe MAC, dacă este disponibilă

en: Use dpkg --contents (= dpkg-deb --contents) to list archive files contents.
ro: Folosiți „dpkg --contents” (= «dpkg-deb --contents») ca să-i afișați conținutul.

en: Use dpkg --info (= dpkg-deb --info) to examine archive files.
ro: Folosiți „dpkg --info” (= «dpkg-deb --info») ca să examinați fișierele arhivei.

en: Use dpkg with -b, --build, -c, --contents, -e, --control, -I, --info,
      -f, --field, -x, --extract, -X, --vextract, --ctrl-tarfile, --fsys-tarfile
    on archives (type %s --help).
ro: Folosiți dpkg cu -b, --build, -c, --contents, -e, --control, -I, --info,
      -f, --field, -x, --extract, -X, --vextract, --ctrl-tarfile, --fsys-tarfile
    asupra arhivelor (tastați «%s --help»).

en: Use the default option for new config files if one
    is available, don't prompt. If no default can be found,
    you will be prompted unless one of the confold or
    confnew options is also given
ro: Utilizează opțiunea implicită pentru noile fișiere de
    configurare, dacă este disponibil vreunul, nu solicită
    acordul. Dacă nu poate fi găsit niciun fișier implicit,
    vi se va cere acordul dacă nu este dată vreuna dintre
    opțiunile „confold” sau „confnew”

en: Useful environment variables:
ro: Variabile de mediu utile:

en: Validatable things: pkgname, archname, trigname, version.
ro: Lucruri validabile: „pkgname”, „archname”, „trigname”, „version”.

en: Version
ro: Versiune

en: When adding, default is --local and --divert <original>.distrib.
    When removing, --package or --local and --divert must match if specified.
    Package preinst/postrm scripts should always specify --package and --divert.
ro: La adăugare implicite sunt „--local” și „--divert <original>.distrib”.
    La eliminare „--package” sau „--local” și „--divert” trebuie să se
    potrivească dacă sunt specificate.
    Scripturile preinst/postrm din pachete ar trebui să specifice
    întotdeauna „--package” și „--divert”.

en: Would remove or purge %s (%s) ...
ro: Ar elimina sau curăța %s (%s) ..:

en: [default=N]
ro: [implicit=N]

en: [default=Y]
ro: [implicit=Y]

en: [no default]
ro: [nimic implicit]

en: admindir must be inside instdir for dpkg to work properly
ro: directorul de administrare „admindir”, trebuie să fie în interiorul directorului de instalare „instdir” pentru ca «dpkg» să funcționeze corect

en: also configuring '%s' (required by '%s')
ro: se configurează și „%s” (cerut de „%s”)

en: alternative %s (part of link group %s) doesn't exist; removing from list of alternatives
ro: alternativa %s (parte a grupului de legături %s) nu există; se elimină din lista de alternative

en: alternative %s can't be master: it is a slave of %s
ro: alternativa %s nu poate fi master: este un sclav al lui %s

en: alternative %s can't be slave of %s: it is a master alternative
ro: alternativa %s nu poate fi sclavul lui %s: este o alternativă master

en: alternative %s can't be slave of %s: it is a slave of %s
ro: alternativa %s nu poate fi sclavul lui %s: este sclavul lui %s

en: alternative %s for %s not registered; not removing
ro: alternativa %s pentru %s nu este înregistrată, nu se elimină

en: alternative %s for %s not registered; not setting
ro: alternativa %s pentru %s nu este înregistrată, nu se configurează

en: alternative %s unchanged because choice %s is not available
ro: alternativa %s neschimbată, deoarece opțiunea %s nu este disponibilă

en: alternative link %s is already managed by %s
ro: legătura alternativă %s este deja administrată de %s

en: alternative link %s is already managed by %s (slave of %s)
ro: legătura alternativă %s este deja gestionată de %s (sclavul lui %s)

en: alternative link is not absolute as it should be: %s
ro: legătura alternativă nu este absolută așa cum ar trebui să fie: %s

en: alternative name (%s) must not contain '/' and spaces
ro: numele de alternativă (%s) nu poate conține „/” și spații

en: alternative path %s%s doesn't exist
ro: ruta alternativă %s%s nu există

en: alternative path is not absolute as it should be: %s
ro: ruta alternativă nu este absolută așa cum ar trebui să fie: %s

en: alternatives ('|') not allowed in '%s' field
ro: alternativele („|”) nu sunt permise în câmpul „%s”

en: ambiguous package name '%s' with more than one installed instance
ro: nume de pachet ambiguu „%s” cu mai mult de o instanță instalată

en: an error occurred with no error handling in place
ro: a apărut o eroare, dar nu există un gestionar de erori

en: an override for '%s' already exists, but --force specified so will be ignored
ro: o înlocuire pentru „%s” există deja, dar s-a specificat „--force”, deci va fi ignorată

en: an override for '%s' already exists; aborting
ro: există deja o înlocuire pentru „%s”; se întrerupe

en: any diversion of %s
ro: orice redirecționare a lui %s

en: any diversion of %s to %s
ro: orice redirecționare a lui %s către %s

en: ar member name '%s' length too long
ro: numele membrului ar „%s” este prea lung

en: ar member size %jd too large
ro: dimensiunea membrului ar %jd este prea mare

en: ar member time %jd too large
ro: marcajul de timp al membrului ar %jd este prea lung

[ctx: architecture]
en: <empty>
ro: <gol>

[ctx: architecture]
en: <none>
ro: <niciuna>

[ctx: architecture]
en: <unknown>
ro: <necunoscută>

en: architecture '%s' is illegal: %s
ro: arhitectura „%s” este ilegală: %s

en: architecture '%s' is reserved and cannot be added
ro: arhitectura „%s” este rezervată și nu poate fi adăugată

en: architecture name '%s' is invalid: %s
ro: numele arhitecturii „%s” nu este valid: %s

en: archive '%.250s' contains two control members, giving up
ro: arhiva „%.250s” conține două elemente de control, se renunță

en: archive '%s' has premature member '%.*s' before '%s', giving up
ro: arhiva „%s” are un membru prematur „%.*s” înainte de „%s”, se renunță

en: archive '%s' is not a regular file
ro: arhiva „%s” nu este un fișier obișnuit

en: archive '%s' uses unknown compression for member '%.*s', giving up
ro: arhiva „%s” utilizează o comprimare necunoscută pentru membrul „%.*s”, se renunță

en: archive contained object '%.255s' of unknown type 0x%x
ro: arhiva conține obiectul „%.255s” de tip necunoscut 0x%x

en: archive control member size
ro: dimensiunea elementului de control al arhivei

en: archive details '%s' field not allowed in status file
ro: câmpul „%s” cu detaliile arhivei nu este permis în fișierul de stare (fișierul „status”)

en: archive has invalid format version: %s
ro: arhiva are un format de versiune nevalid: %s

en: archive has malformed control member size '%s'
ro: arhiva are dimensiunea elementului de control incorectă „%s”

en: archive has no newlines in header
ro: arhiva nu conține caractere de linie nouă în antet

en: archive information header member
ro: antetul elementului de informații de arhivă

en: archive is format version %d.%d; get a newer dpkg-deb
ro: arhiva este în formatul de versiune %d.%d; obțineți un «dpkg-deb» mai nou

en: archive magic version number
ro: numărul magic de versiune al arhivei

en: archive member header
ro: antetul membrului arhivei

en: archive part numbers
ro: numărul părții de arhivă

en: archive part offset
ro: decalaj al părții de arhivă

en: archive parts number
ro: numărul părților de arhivă

en: archive total size
ro: dimensiunea totală a arhivei

en: auto mode
ro: mod automat

en: automatic updates of %s/%s are disabled; leaving it alone
ro: actualizările automate pentru %s%s sunt dezactivate, nu se vor face modificări

en: awaiting trigger processing by another package
ro: se așteaptă procesarea declanșatorilor pentru un alt pachet

en: blank line in value of field '%.*s'
ro: linie necompletată în valoarea câmpului „%.*s”

en: boolean (yes/no) '%s' field: %s
ro: câmp boolean (yes/no) „%s”: %s

en: broken due to failed removal or installation
ro: deteriorat datorită eșecului la eliminare sau instalare

en: broken due to postinst failure
ro: deteriorat datorită eșecului scriptului postinst

en: building an unknown package in '%s'.
ro: se construiește un pachet necunoscut în „%s”.

en: building package '%s' in '%s'.
ro: se construiește pachetul „%s” în „%s”.

en: can't install unknown choice %s
ro: nu se poate instala varianta de selecție necunoscută %s

en: can't mmap package info file '%.255s'
ro: nu se poate plasa în memorie conținutul fișierului de informații al pachetului „%.255s”

en: can't remove old postrm script
ro: nu se poate elimina vechiul script „postrm”

en: can't stat package info file '%.255s'
ro: nu se poate obține starea curentă pentru fișierul info „%.255s”

en: cannot access archive '%s'
ro: nu se poate accesa arhiva „%s”

en: cannot append ar member file (%s) to '%s': %s
ro: nu se poate adăuga fișierul membrului ar (%s) la „%s”: %s

en: cannot append split package part '%s' to '%s': %s
ro: nu se poate adăuga partea pachetului divizat „%s” la „%s”: %s

en: cannot append to '%s'
ro: nu se poate adăuga la „%s”

en: cannot close decompressor pipe
ro: nu se poate închide conducta de decomprimare

en: cannot compute MD5 digest for file '%.255s' in tar archive: %s
ro: nu se poate calcula suma de control MD5 pentru fișierul „%.255s” din arhiva tar: %s

en: cannot compute MD5 digest for file '%s': %s
ro: nu se poate calcula suma de control MD5 pentru fișierul „%s”: %s

en: cannot convert multibyte sequence '%s' to a wide character
ro: nu poate converti secvența de multiocteți „%s” într-un caracter lat

en: cannot convert multibyte string '%s' to a wide-character string
ro: nu se poate converti șirul de multiocteți „%s” într-un șir de caractere late

en: cannot copy '%s' into archive '%s': %s
ro: nu se poate copia „%s” în arhiva „%s”: %s

en: cannot copy '%s' to '%s': %s
ro: nu se poate copia „%s” în „%s”: %s

en: cannot copy archive member from '%s' to decompressor pipe: %s
ro: nu se poate copia membrul arhivei din „%s” în conducta de decomprimare: %s

en: cannot copy extracted data for '%.255s' to '%.255s': %s
ro: nu se pot copia datele extrase pentru „%.255s” în „%.255s”: %s

en: cannot create administrative directory '%s'
ro: nu se poate crea directorul administrativ „%s”

en: cannot create alternatives directory '%s'
ro: nu se poate crea directorul de alternative „%s”

en: cannot create base directory for %s
ro: nu se poate crea directorul de bază pentru %s

en: cannot create directory %s
ro: nu se poate crea directorul %s

en: cannot create log directory '%s'
ro: nu se poate crea directorul de jurnal „%s”

en: cannot create the dpkg database directory %s
ro: nu se poate crea directorul bazei de date dpkg %s

en: cannot create the dpkg updates directory %s
ro: nu se poate crea directorul de actualizări dpkg %s

en: cannot divert directories
ro: nu se pot redirecționa directoare

en: cannot divert file '%s' to itself
ro: nu se poate redirecționa fișierul „%s” către el însuși

en: cannot extract control file '%s' from '%s': %s
ro: nu poate extrage fișierul de control „%s” din „%s”: %s

en: cannot extract split package part '%s': %s
ro: nu se poate extrage partea pachetului divizat „%s”: %s

en: cannot get local time to log into '%s'
ro: nu se poate obține ora locală pentru a se înregistra în „%s”

en: cannot get local time to log into '%s': %s
ro: nu se poate obține ora locală pentru a înregistra „%s”: %s

en: cannot get package %s filesystem last modification time
ro: nu se poate obține ora și data ultimei modificări a sistemului de fișiere pentru pachetul %s

en: cannot get security labeling handle
ro: nu poate obține gestionarul de etichetare de securitate

en: cannot grow varbuf to size %zu; it would overflow
ro: nu se poate crește dimensiunea lui „varbuf” la %zu; aceasta ar produce debordare

en: cannot open %s
ro: nu se poate deschide %s

en: cannot open '%.255s' (in '%.255s')
ro: nu se poate deschide „%.255s” (în „%.255s”)

en: cannot open archive part file '%.250s'
ro: nu se poate deschide fișierul parte de arhivă „%.250s”

en: cannot open directory '%s'
ro: nu se poate deschide directorul %s

en: cannot open file %s
ro: nu se poate deschide fișierul %s

en: cannot open security status notification channel
ro: nu se poate deschide canalul de notificare a stării de securitate

en: cannot parse debug mask from environment variable %s
ro: nu se poate analiza masca de depanare din variabila de mediu %s

en: cannot parse dpkg running version '%s': %s
ro: nu se poate analiza versiunea de dpkg care rulează „%s”: %s

en: cannot read %s
ro: nu se poate scrie %s

en: cannot read config file directory '%.250s' (from '%.250s')
ro: nu se poate citi directorul fișierului de configurare „%.250s” (din „%.250s”)

en: cannot read info directory
ro: nu se poate citi directorul info

en: cannot remove '%.250s'
ro: nu se poate elimina „%.250s”

en: cannot remove architecture '%s' currently in use by the database
ro: nu se poate elimina arhitectura „%s” folosită în prezent de baza de date

en: cannot remove non-foreign architecture '%s'
ro: nu se poate elimina arhitectura non-străină „%s”

en: cannot remove old backup config file '%.250s' (of '%.250s')
ro: nu se poate elimina copia de rezervăă a vechiului fișier de configurare „%.250s” (a lui „%.250s”)

en: cannot remove old config file '%.250s' (= '%.250s')
ro: nu se poate elimina vechiul fișier de configurare „%.250s” (= „%.250s”)

en: cannot remove old files list
ro: nu se poate elimina lista fișierelor vechi

en: cannot rename '%s' to '%s'
ro: nu se poate redenumi „%s” în „%s”

en: cannot satisfy pre-dependencies for %.250s (wanted due to %.250s)
ro: nu se poate satisface pre-dependența pentru %.250s (necesară datorită lui %.250s)

en: cannot scan directory '%.255s'
ro: nu se poate examina directorul „%.255s”

en: cannot scan updates directory '%.255s'
ro: nu se poate scana directorul cu actualizări „%.255s”

en: cannot see how to satisfy pre-dependency:
     %s
ro: nu se întrevede cum se poate satisface pre-dependența:
     %s

en: cannot set primary group ID to root
ro: nu se poate stabili ID-ul grupului primar la root

en: cannot set security context for file object '%s'
ro: nu se poate stabilii contextul de securitate pentru obiectul fișier „%s”

en: cannot set security execution context for maintainer script
ro: nu se poate stabili contextul de execuție de securitate pentru scriptul de responsabilului de pachet

en: cannot set symlink '%s' timestamp
ro: nu se poate fixa marca de timp pentru legătura simbolică „%s”

en: cannot skip archive control member from '%s': %s
ro: nu se poate omite elementul de control al arhivei din „%s”: %s

en: cannot skip archive member from '%s': %s
ro: nu se poate omite membrul arhivei din „%s”: %s

en: cannot skip file '%.255s' (replaced or excluded?) from pipe: %s
ro: nu se poate omite fișierul „%.255s” (înlocuit sau exclus?) de la conducta: %s

en: cannot skip padding for file '%.255s': %s
ro: nu se poate omite completarea fișierului „%.255s”: %s

en: cannot skip split package header for '%s': %s
ro: nu se poate omite antetul pachetului divizat pentru „%s”: %s

en: cannot stat %s
ro: nu se poate obține starea curentă pentru %s

en: cannot stat '%.255s' (in '%.255s')
ro: nu se poate efectua stat() asupra „%.255s” (în „%.255s”)

en: cannot stat file '%s%s'
ro: nu se poate obține starea fișierului „%s: %s”

en: cannot stat file '%s'
ro: nu se poate obține starea fișierului „%s”

en: cannot stat pathname '%s'
ro: nu s-a putut efectua stat() asupra elementului final din ruta „%s”

en: cannot write file %s into the pager
ro: nu se poate scrie fișierul %s în paginator

en: cannot write to log file '%s': %s
ro: nu se poate scrie în fișierul jurnal „%s”: %s

en: cannot zap possible trailing zeros from dpkg-deb: %s
ro: nu se pot elimina eventualele zerouri de final din dpkg-deb: %s

en: character '%c' not allowed (only letters, digits and characters '%s')
ro: caracterul „%c” nu este permis (doar litere, cifre și caracterele „%s”)

en: compressed data is corrupt
ro: datele comprimate sunt corupte

en: compressing tar member
ro: se comprimă membrul arhivei tar

en: conffile '%.250s' does not appear in package
ro: fișierul conffile „%.250s” nu apare în pachet

en: conffile '%.250s' is not stattable
ro: nu se poate verifica starea fișierului conffile „%.250s”

en: conffile '%s' is not a plain file
ro: fișierul conffile „%s” nu este un fișier obișnuit

en: conffile '%s' is present but is requested to be removed
ro: fișierul conffile „%s” este prezent, dar se solicită să fie eliminat

en: conffile '%s' marked for removal on upgrade, shipped in package
ro: fișierul conffile „%s” marcat pentru eliminare la actualizare, este livrat în pachet

en: conffile difference visualizer
ro: vizualizarea diferențelor din conffile

en: conffile file contains an empty line
ro: fișierul conffile conține o linie goală

en: conffile filename '%s' contains trailing white spaces
ro: fișierul conffile „%s” conține spații în alb la final

en: conffile name '%s' is duplicated
ro: numele fișierului conffile „%s” este duplicat

en: conffile name '%s' is not an absolute pathname
ro: numele fișierului conffile „%s” nu este un nume de rută absolută

en: conffile name '%s' is too long, or missing final newline
ro: numele fișierului conffile „%s” este prea lung sau lipsește linia nouă finală

en: conffile name missing after flag '%s'
ro: numele fișierului confile lipsește după fanionul „%s”

en: conffile shell
ro: shell de conffile

en: configuration error: %s:%d: %s
ro: eroare de configurare: %s:%d: %s

en: conflicting actions -%c (--%s) and -%c (--%s)
ro: acțiuni în conflict -%c (--%s) și -%c (--%s)

en: conflicting diversions involving '%.250s' or '%.250s'
ro: redirecționări conflictuale care implică „%.250s” sau „%.250s”

en: conflicting packages - not installing %.250s
ro: conflict între pachete - nu se instalează %.250s

en: considering deconfiguration of %s, which would be broken by installation of %s ...
ro: se ia în considerare deconfigurarea lui %s care ar fi corupt de instalarea lui %s ...

en: considering deconfiguration of essential
     package %s, to enable removal of %s
ro: se consideră deconfigurarea pachetului
     esențial %s, pentru a permite eliminarea lui %s

en: considering deconfiguration of protected
     package %s, to enable removal of %s
ro: se consideră deconfigurarea pachetului
     protejat %s, pentru a permite eliminarea lui %s

en: considering removing %s in favour of %s ...
ro: se ia în considerare eliminarea lui %s în favoarea lui %s ...

en: control directory has bad permissions %03lo (must be >=0755 and <=0775)
ro: directorul de control are permisiuni de acces incorecte %03lo (trebuie să fie >=0755 și <=0775)

en: control directory is not a directory
ro: directorul de control nu este un director

en: control file '%s' does not exist
ro: fișierul de control „%s” nu există

en: control file '%s' for package '%s' contains empty filename
ro: fișierul de control „%s” pentru pachetul „%s” conține un nume de fișier gol

en: control file '%s' for package '%s' is missing final newline
ro: din fișierul de control „%s” pentru pachetul „%s” lipsește linia nouă finală

en: control file '%s' for package '%s' is missing value
ro: din fișierul de control „%s” pentru pachetul „%s” lipsește o valoare

en: control file '%s' for package '%s' is missing value separator
ro: din fișierul de control „%s” pentru pachetul „%s” lipsește un separator de valoare

en: control file contains %c
ro: fișierul de control conține %c

en: control member
ro: element de control

en: corrupt info database format file '%s'
ro: formatul fișierului „%s” al bazei de date „info” este corupt

en: corrupted filesystem tarfile in package archive
ro: fișier tar de sistem de fișiere corupt în arhiva de pachete

en: could not open log '%s': %s
ro: nu s-a putut deschide fișierul de jurnal „%s”: %s

en: could not stat old file '%.250s' so not deleting it: %s
ro: nu s-a putut obține starea fișierului vechi „%.250s” așa că nu se șterge: %s

en: couldn't open '%i' for stream
ro: nu s-a putut deschide „%i” pentru fluxul de date

en: current alternative %s is unknown, switching to %s for link group %s
ro: alternativa curentă %s este necunoscută, se comută pe %s pentru grupul de legături %s

en: cycle found while processing triggers:
     chain of packages whose triggers are or may be responsible:
ro: a fost găsit un ciclu în timpul procesării declanșatorilor:
     lanțul de pachete ale căror declanșatori sunt sau ar putea fi responsabili:

en: data member
ro: element de date

en: decompressing archive '%s' (size=%jd) member '%s'
ro: se decomprimă arhiva „%s” (dimensiune=%jd) membru „%s”

en: dependency problems - leaving triggers unprocessed
ro: probleme de dependență - se lasă declanșatorii neprocesați

en: dependency problems - leaving unconfigured
ro: probleme de dependențe - se lasă neconfigurat

en: dependency problems - not removing
ro: probleme de dependență - nu se elimină

en: dependency problems prevent configuration of %s:
    %s
ro: probleme de dependență împiedică configurarea lui %s:
    %s

en: dependency problems prevent processing triggers for %s:
    %s
ro: probleme de dependențe împiedică procesarea declanșatorilor pentru %s:
    %s

en: dependency problems prevent removal of %s:
    %s
ro: probleme de dependențe împiedică eliminarea lui %s:
    %s

en: deprecated --%s option; use --%s instead
ro: opțiunea „--%s” este învechită, folosiți „--%s” în schimb

en: discarding obsolete slave link %s (%s)
ro: se renunță la legătura-sclav învechită %s (%s)

en: diversion by %s from: %s
ro: redirecționare de către %s de la: %s

en: diversion by %s to: %s
ro: redirecționare de către %s către: %s

en: diversion of %s by %s
ro: redirecționare a lui %s de către %s

en: diversion of %s to %s by %s
ro: redirecționare a lui %s către %s de către %s

en: divert-to may not contain newlines
ro: redirecționarea-către nu poate conține caractere de linie nouă

en: diverted by %s to: %s
ro: redirecționat de %s către: %s

en: diverting file '%s' from an Essential package with rename is dangerous, use --no-rename
ro: redirecționarea fișierului „%s” dintr-un pachet Essential cu «rename» este periculoasă, utilizați „--no-rename”

en: done
ro: terminat

en: downgrading %.250s from %.250s to %.250s
ro: se retrogradează %.250s de la %.250s la %.250s

en: dpkg database lock
ro: blocare bază de date dpkg

en: dpkg frontend lock
ro: blocare interfață dpkg

en: duplicate awaited trigger package '%.255s'
ro: pachet declanșator așteptat duplicat „%.255s”

en: duplicate file trigger interest for filename '%.250s' and package '%.250s'
ro: s-a găsit un fișier cu interese în declanșatori duplicat pentru numele de fișier „%.250s” și pachetul „%.250s”

en: duplicate path %s
ro: rută duplicată %s

en: duplicate pending trigger '%.255s'
ro: declanșator în așteptare duplicat „%.255s”

en: duplicate slave <link> '%s'
ro: <legătură> sclav duplicată „%s”

en: duplicate slave <name> '%s'
ro: <nume> de sclav duplicat „%s”

en: duplicate slave link %s
ro: legătură sclav duplicată %s

en: duplicate slave name %s
ro: nume de sclav duplicat %s

en: duplicate value for '%s' field
ro: valoare duplicată pentru câmpul „%s”

en: duplicate value for user-defined field '%.*s'
ro: valoare duplicată pentru câmpul definit de utilizator „%.*s”

en: empty and whitespace-only lines are not allowed in conffiles
ro: nu sunt permise linii goale sau numai-spații în fișierele „conffiles”

en: empty archive details '%s' field
ro: câmpul pentru detaliile arhivei „%s” este gol

en: empty field name
ro: nume de câmp gol

en: empty string from fgets reading conffiles
ro: fgets() a returnat un șir gol la citirea unui fișier de configurare „conffiles”

en: empty trigger names are not permitted
ro: nu sunt permise nume goale de declanșatori

en: empty value for '%s' field
ro: valoare goală pentru câmpul „%s”

en: end of file after field name '%.*s'
ro: sfârșit de fișier după numele câmpului „%.*s”

en: end of file before value of field '%.*s' (missing final newline)
ro: sfârșit de fișier înainte de valoarea câmpului „%.*s” (lipsește linia nouă finală)

en: end of file during value of field '%.*s' (missing final newline)
ro: sfârșit de fișier în valoarea câmpului „%.*s” (lipsește linia nouă finală)

en: end of file on stdin at conffile prompt
ro: sfârșit de fișier la intrarea standard în promptul despre fișierul conffile

en: epoch in version is empty
ro: epoca din versiune este goală

en: epoch in version is negative
ro: epoca din versiune este negativă

en: epoch in version is not number
ro: epoca din versiune nu este număr

en: epoch in version is too big
ro: epoca din versiune este prea mare

en: epochs in versions
ro: epoca din versiuni

en: error
ro: eroare

en: error checking '%s'
ro: eroare la verificarea lui „%s”

en: error closing %.250s
ro: eroare la închiderea lui %.250s

en: error closing configuration file '%.255s'
ro: eroare la închiderea fișierului de configurare „%.255s”

en: error closing/writing '%.255s'
ro: eroare la închiderea/scrierea „%.255s”

en: error creating device '%.255s'
ro: eroare la crearea dispozitivului „%.255s”

en: error creating directory '%.255s'
ro: eroare la crearea directorului „%.255s”

en: error creating hard link '%.255s'
ro: eroare la crearea legăturii dure „%.255s”

en: error creating new backup file '%s'
ro: eroare la crearea noului fișier de copie de rezervă „%s”

en: error creating pipe '%.255s'
ro: eroare la crearea conductei „%.255s”

en: error creating symbolic link '%.255s'
ro: eroare la crearea legăturii simbolice „%.255s”

en: error ensuring '%.250s' doesn't exist
ro: eroare la asigurarea că „%.250s” nu există

en: error executing hook '%s', exit code %d
ro: eroare la executarea cârligului „%s”, cod de ieșire %d

en: error formatting string into varbuf variable
ro: eroare la formatarea șirului într-o variabilă „varbuf”

en: error in show format: %s
ro: eroare în formatul de afișare: %s

en: error installing new file '%s'
ro: eroare la instalarea noului fișier „%s”

en: error opening conffiles file
ro: eroare la deschiderea fișierului „conffiles”

en: error opening configuration directory '%s'
ro: eroare la deschiderea directorului de configurare „%s”

en: error processing archive %s (--%s):
     %s
ro: eroare la procesarea arhivei %s (--%s):
     %s

en: error processing package %s (--%s):
     %s
ro: eroare la procesarea pachetului %s (--%s):
     %s

en: error reading %.250s
ro: eroare la citire %.250s

en: error reading %s from file %.255s
ro: eroare la citirea lui %s din fișierul %.255s

en: error reading conffiles file
ro: eroare la citirea fișierului conffiles

en: error reading from dpkg-deb pipe
ro: eroare la citirea din conducta «dpkg-deb»

en: error reading triggers deferred file '%.250s'
ro: eroare la citirea fișierului cu declanșatori amânați „%.250s”

en: error removing old backup file '%s'
ro: eroare la eliminarea fișierului de copie de rezervă vechi „%s”

en: error setting ownership of '%.255s'
ro: eroare la stabilirea proprietarului pentru „%.255s”

en: error setting ownership of symlink '%.255s'
ro: eroare la stabilirea proprietarului legăturii simbolice „%.255s”

en: error setting permissions of '%.255s'
ro: eroare la stabilirea permisiunilor pentru „%.255s”

en: error setting timestamps of '%.255s'
ro: eroare la stabilirea marcajului de timp pentru „%.255s”

en: error trying to open %.250s
ro: eroare la încercarea de a deschide %.250s

en: error un-catching signal %s: %s
ro: a apărut o eroare la gestionarea semnalului %s: %s

en: error while cleaning up
ro: %s: eroare în timpul curățării

en: error while writing '%s'
ro: eroare la scrierea „%s”

en: error writing '%s'
ro: eroare la scrierea „%s”

en: error writing to '%s'
ro: eroare la scrierea în „%s”

en: error writing to architecture list
ro: eroare la scrierea în lista de arhitecturi

en: error writing to stderr, discovered before conffile prompt
ro: eroare la scrierea la ieșirea standard, descoperită înainte de promptul despre fișierul conffile

en: failed to allocate memory
ro: eșec la alocarea memoriei

en: failed to allocate memory for new entry in list of failed packages: %s
ro: eșec la alocarea memoriei pentru noua intrare în lista pachetelor eșuate: %s

en: failed to chdir to '%.255s'
ro: nu s-a putut schimba la directorul „%.255s”

en: failed to chdir to directory
ro: eșec la schimbarea directorului

en: failed to chroot to '%.250s'
ro: eșec la executarea «chroot» în „%.250s”

en: failed to close after read: '%.255s'
ro: eșec la închidere după citire: „%.255s”

en: failed to create directory
ro: eșec la crearea directorului

en: failed to create pipe
ro: eșec la crearea conductei

en: failed to dup for fd %d
ro: nu s-a putut executa «dup» pentru fd %d

en: failed to dup for std%s
ro: nu s-a putut executa «dup» pentru std%s

en: failed to fstat ar member file (%s)
ro: nu s-a putut obține starea fișierului membrului ar (%s)

en: failed to fstat archive
ro: nu s-a putut obține starea arhivei cu fstat()

en: failed to fstat diversions file
ro: nu s-a putut obține starea fișierului de redirecționări

en: failed to fstat statoverride file
ro: eșec la obținerea stării pentru fișierul „statoverride”

en: failed to make temporary file (%s)
ro: eșec la crearea fișierului temporar (%s)

en: failed to open configuration file '%.255s' for reading: %s
ro: eșec la deschiderea fișierului de configurare „%.255s” pentru citire: %s

en: failed to open diversions file
ro: eșec la deschiderea fișierului de redirecționări

en: failed to open package info file '%.255s' for reading
ro: nu s-a putut deschide fișierul cu informații al pachetului „%.255s” pentru citire

en: failed to open statoverride file
ro: eșec la deschiderea fișierului „statoverride”

en: failed to open trigger interest list file '%.250s'
ro: nu se poate deschide fișierul de listă de interese de declanșatori „%.250s”

en: failed to read
ro: eșec la citire

en: failed to read '%.255s' (in '%.255s')
ro: eșec la citirea lui „%.255s” (în „%.255s”)

en: failed to read archive '%.255s'
ro: nu s-a putut citi arhiva „%.255s”

en: failed to remove incorporated update file %.255s
ro: eșec la eliminarea fișierului cu actualizări încorporat %.255s

en: failed to remove my own update file %.255s
ro: eșec la eliminarea propriului fișier cu actualizări %.255s

en: failed to rewind temporary file (%s)
ro: eșec la executarea rewind() asupra fișierului temporar (%s)

en: failed to rewind trigger interest file '%.250s'
ro: nu se poate relua de la început citirea fișierului cu interese în declanșatori „%.250s”

en: failed to seek
ro: eșec la deplasarea până la poziția

en: failed to stat (dereference) existing symlink '%.250s'
ro: nu s-a reușit să se obțină starea (dereference) legăturii simbolice existente „%.250s”

en: failed to stat (dereference) proposed new symlink target '%.250s' for symlink '%.250s'
ro: nu s-a reușit să se obțină starea (dereference) pentru ținta legăturii simbolice nou propuse „%.250s” pentru legătura simbolică „%.250s”

en: failed to stat temporary file (%s)
ro: eșec la executarea fstat() asupra fișierului temporar (%s)

en: failed to unlink temporary file (%s), %s
ro: eșec la eliminarea legăturii fișierului temporar (%s), %s

en: failed to write
ro: eșec la scriere

en: failed to write %s database stanza about '%s' to '%s'
ro: nu s-a putut scrie „strofa” bazei de date %s despre „%s” la „%s”

en: failed to write details of '%.50s' to '%.250s'
ro: eșec la scrierea detaliilor din „%.50s” în „%.250s”

en: failed to write filename to tar pipe (%s)
ro: eșec la scrierea numelui de fișier în conducta tar (%s)

en: fgets gave an empty string from '%.250s'
ro: fgets() a dat un șir gol din „%.250s”

en: field name '%.*s' cannot start with hyphen
ro: numele câmpului „%.*s” nu poate începe cu cratimă

en: field name '%.*s' must be followed by colon
ro: numele câmpului „%.*s” trebuie urmat de caracterul două puncte

en: field width is out of range
ro: lățimea câmpului este în afara intervalului

en: file '%.250s' has invalid format version: %s
ro: fișierul „%.250s” are o versiune de format nevalidă: %s

en: file '%.250s' is corrupt - %.250s missing
ro: fișierul „%.250s” este corupt - %.250s lipsește

en: file '%.250s' is corrupt - bad MD5 checksum '%.250s'
ro: fișierul „%.250s” este corupt - suma de control MD5 este incorectă „%.250s”

en: file '%.250s' is corrupt - bad archive header magic
ro: fișierul „%.250s” este corupt - numărul magic al antetului fișierului

en: file '%.250s' is corrupt - bad archive part number
ro: fișierul „%.250s” este corupt - număr de parte de arhivă eronat

en: file '%.250s' is corrupt - bad digit (code %d) in %s
ro: fișierul „%.250s” este corupt - cifră eronată (cod %d) în %s

en: file '%.250s' is corrupt - bad magic at end of first header
ro: fișierul „%.250s” este corupt - identificator magic greșit la sfârșitul primului antet

en: file '%.250s' is corrupt - bad magic at end of second header
ro: fișierul „%.250s” este corupt - identificator magic incorect la sfârșitul celui de-al doilea antet

en: file '%.250s' is corrupt - bad number of archive parts
ro: fișierul „%.250s” este corupt - număr eronat de părți de arhivă

en: file '%.250s' is corrupt - bad padding character (code %d)
ro: fișierul „%.250s” este corupt - caracter de umplere nepermis (cod %d)

en: file '%.250s' is corrupt - missing newline after %.250s
ro: fișierul „%.250s” este corupt - lipsește linia nouă după %.250s

en: file '%.250s' is corrupt - no slash between archive part numbers
ro: fișierul „%.250s” este corupt - nu conține „/” între numerele părților de arhivă

en: file '%.250s' is corrupt - nulls in info section
ro: fișierul „%.250s” este corupt - conține caractere null în secțiunea de informații

en: file '%.250s' is corrupt - second member is not data member
ro: fișierul „%.250s” este corupt - al doilea membru nu este un membru de date

en: file '%.250s' is corrupt - size is wrong for quoted part number
ro: fișierul „%.250s” este corupt - dimensiunea este greșită pentru numărul părții menționat

en: file '%.250s' is corrupt - too short
ro: fișierul „%.250s” este corupt - prea scurt

en: file '%.250s' is corrupt - wrong number of parts for quoted sizes
ro: fișierul „%.250s” este corupt - număr greșit de părți pentru dimensiunile menționate

en: file '%.250s' is format version %d.%d; get a newer dpkg-split
ro: fișierul „%.250s” are versiunea formatului %d.%d; obțineți un «dpkg-split» mai nou

en: file '%.250s' is not a Debian binary archive (try dpkg-split?)
ro: fișierul „%.250s” nu este o arhivă binară Debian (încercați cu «dpkg-split»?)

en: file '%.250s' is not an archive part
ro: fișierul „%.250s” nu este o parte de arhivă

en: file '%s' is corrupt; out of range integer in %s
ro: fișierul „%s” este corupt; întreg în afara intervalului în %s

en: file '%s' is not an archive part
ro: fișierul „%s” nu este o parte de arhivă

en: file format not recognized
ro: format de fișier nerecunoscut

en: file looks like it might be an archive which has been
     corrupted by being downloaded in ASCII mode
ro: fișierul pare că ar putea fi o arhivă care a fost
     coruptă prin descărcarea în modul ASCII

en: file may not contain newlines
ro: fișierul nu poate conține caractere de linie nouă

en: file triggers record mentions illegal package name '%.250s' (for interest in file '%.250s'): %.250s
ro: înregistrarea declanșatorilor de fișier menționează un nume ilegal de pachet „%.250s” (în fișierul „%.250s”): %.250s

en: filename "%s" is not absolute
ro: numele de fișier „%s” nu este absolut

en: files '%.250s' and '%.250s' are not parts of the same file
ro: fișierele „%.250s” și „%.250s” nu sunt părți ale aceluiași fișier

en: files list file for package '%.250s' contains empty filename
ro: fișierul cu lista fișierelor pachetului „%.250s” conține nume de fișier goale

en: files list file for package '%.250s' is missing final newline
ro: din fișierul cu lista fișierelor pachetului „%.250s” lipsește linia nouă finală

en: files list file for package '%.250s' missing; assuming package has no files currently installed
ro: fișierul cu lista fișierelor pachetului „%.250s” lipsește: se presupune că pachetul nu are nici un fișier instalat

en: first (want) word in '%s' field: %s
ro: primul cuvânt (necesar) în câmpul „%s”: %s

en: forcing reinstallation of alternative %s because link group %s is broken
ro: se forțează reinstalarea alternativei %s pentru că grupul de legături %s este defect

en: fork failed
ro: fork() a eșuat

en: format version followed by junk
ro: numărul de versiune al formatului este urmat de deșeuri

en: format version has no dot
ro: numărul de versiune al formatului nu conține un punct «.»

en: format version number
ro: numărul de versiune al formatului

en: format version with empty major component
ro: număr de versiune de format cu o componentă principală goală

en: format version with empty minor component
ro: număr de versiune de format cu o componentă secundară goală

en: format version with too big major component
ro: număr de versiune de format cu o componentă principală prea mare

en: format version with too big minor component
ro: număr de versiune de format cu o componentă secundară prea mare

en: found unknown packages; this might mean the available database
    is outdated, and needs to be updated through a frontend method;
    please see the FAQ <https://wiki.debian.org/Teams/Dpkg/FAQ#set-selections>
ro: s-au găsit pachete necunoscute; acest lucru ar putea însemna că
    baza de date disponibilă este învechită și trebuie actualizată
    printr-o metodă de interfață de utilizator cu «dpkg»;
    consultați FAQ <https://wiki.debian.org/Teams/Dpkg/FAQ#set-selections>

en: generated corrupt ar header for '%s'
ro: s-a generat un antet ar corupt pentru „%s”

en: group '%s' does not exist
ro: grupul „%s” nu există

en: has invalid value '%.50s'
ro: are valoarea nevalidă „%.50s”

en: has trailing junk
ro: are deșeuri la final

en: header is too long, making part too long; the package name or version
    numbers must be extraordinarily long, or something; giving up
ro: antetul este prea lung, făcând partea prea lungă; numele pachetului
    sau numerele versiunii trebuie să fie extraordinar de lungi sau ceva
    asemănător; se renunță

en: ignoring %d warning about the control file(s) | ignoring %d warnings about the control file(s)
ro[0]: se ignoră %d avertisment legat de fișierul(ele) de control
ro[1]: se ignoră %d avertismente legate de fișierul(ele) de control
ro[2]: se ignoră %d de avertismente legate de fișierul(ele) de control

en: ignoring breakage, may proceed anyway!
ro: se ignoră coruperea, se va continua oricum!

en: ignoring conflict, may proceed anyway!
ro: se ignoră conflictul, se poate continua oricum!

en: ignoring dependency problem with installation of %s:
    %s
ro: se ignoră problema de dependență cu instalarea lui %s:
    %s

en: ignoring dependency problem with removal of %s:
    %s
ro: se ignoră problema de dependență cu eliminarea lui %s:
    %s

en: ignoring pre-dependency problem!
ro: se ignoră problema de pre-dependență!

en: ignoring request to remove %.250s which isn't installed
ro: se ignoră cererea de eliminare a lui %.250s care nu este instalat

en: ignoring request to remove %.250s, only the config
     files of which are on the system; use --purge to remove them too
ro: se ignoră cererea de eliminare a lui %.250s, din care doar
     fișierele de configurare sunt pe sistem. Folosiți „--purge” pentru a le elimina.

en: illegal architecture name in specifier '%s:%s': %s
ro: nume de arhitectură ilegal în specificatorul „%s:%s”: %s

en: illegal awaited package name '%.250s': %.250s
ro: numele pachetului așteptat „%.250s” nu este valid: %.250s

en: illegal package name at line %d: %.250s
ro: nume ilegal de pachet la linia %d: %.250s

en: illegal package name in awaited trigger '%.255s': %s
ro: nume ilegal de pachet în declanșatorul așteptat „%.255s”: %s

en: illegal package name in specifier '%s%s%s': %s
ro: nume de pachet ilegal în specificatorul „%s%s%s”: %s

en: illegal pending trigger name '%.255s': %s
ro: nume de declanșator în așteptare nevalid: „%.255s”: %s

en: info database format (%d) is bogus or too new; try getting a newer dpkg
ro: formatul (%d) al bazei de date „info” este greșit sau prea nou; încercați o versiune mai nouă de «dpkg»

en: info file %s/%s not associated to any package
ro: fișierul info %s/%s nu este asociat cu niciun pachet

en: installed
ro: instalat

en: installed %s package %s script
ro: s-a instalat scriptul %s pachetului %s

en: installing %.250s would break %.250s, and
     deconfiguration is not permitted (--auto-deconfigure might help)
ro: instalarea lui %.250s ar duce la coruperea lui %.250s, iar
     deconfigurarea nu este permisă (--auto-deconfigure ar putea fi de ajutor)

en: installing %.250s would break existing software
ro: instalarea lui %.250s ar duce la coruperea programelor existente

en: internal error
ro: eroare internă

en: internal error (bug)
ro: eroare internă (raportare-eroare)

en: invalid character '%c' in archive '%.250s' member '%.16s' size
ro: caracter nevalid „%1$c” în dimensiunea membrului „%3$.16s” din arhiva „%2$.250s”

en: invalid character '%c' in field width
ro: caracter nevalid „%c” în lățimea câmpului

en: invalid character in revision number
ro: caracter nevalid în numărul de revizuire

en: invalid character in version number
ro: caracter nevalid în numărul de versiune

en: invalid compression level %d
ro: nivel de comprimare nevalid %d

en: invalid compressor parameters: %s
ro: parametrii de comprimare nevalizi: %s

en: invalid deb format version: %s
ro: număr de versiune de format deb nevalid: %s

en: invalid integer for -%c: '%.250s'
ro: întreg nevalid pentru -%c: „%.250s”

en: invalid integer for --%s: '%.250s'
ro: număr întreg nevalid pentru opțiunea „--%s”: «%.250s»

en: invalid or unknown syntax in trigger name '%.250s' (in trigger interests for package '%.250s')
ro: sintaxă nevalidă sau necunoscută în numele declanșatorului „%.250s” (în declanșatorul ce interesează pentru pachetul „%.250s”)

en: invalid package name '%.250s' in triggers deferred file '%.250s'
ro: nume de pachet nevalid „%.250s” în fișierul de declanșatori amânați „%.250s”

en: invalid package name in '%s' field: %s
ro: nume de pachet nevalid în câmpul „%s”: %s

en: invalid statoverride gid %s
ro: gid-ul fișierului „statoverride” nu este valid: «%s»

en: invalid statoverride mode %s
ro: modul de permisiuni al fișierului „statoverride” nu este valid: «%s»

en: invalid statoverride uid %s
ro: uid-ul fișierului „statoverride” nu este valid: «%s»

en: invalid status
ro: stare nevalidă

en: invalid tar header checksum
ro: suma de control a antetului „tar” nu este validă

en: invalid tar header checksum field
ro: câmpul de sumă de control al antetului „tar” nu este valid

en: invalid tar header gid field
ro: câmpul de sumă de control al antetului „tar” nu este valid

en: invalid tar header mtime field
ro: câmpul «mtime» al antetului „tar” nu este valid

en: invalid tar header size field
ro: câmpul de dimensiune al antetului „tar” nu este valid

en: invalid tar header uid field
ro: câmpul «uid» al antetului „tar” nu este valid

en: invalid tar header with empty name field
ro: antetul tar cu un nume de câmp gol nu este valid

en: invalid trigger name '%.250s': %.250s
ro: numele declanșatorului „%.250s” nu este valid: %.250s

en: is missing a value
ro: îi lipsește o valoare

en: line not terminated while trying to read %s
ro: linie neterminată în timp ce se încerca citirea %s

en: line too long or not terminated while trying to read %s
ro: linie prea lungă sau neterminată în timp ce se încerca citirea %s

en: line with conffile filename '%s' has leading white spaces
ro: linia cu numele fișierului conffile „%s” are spații în alb la început

en: loading control file '%s' for package '%s'
ro: se încarcă fișierul de control „%s” pentru pachetul „%s”

en: loading files list file for package '%s'
ro: se încarcă fișierul cu lista fișierelor pachetului „%s”

en: local diversion from: %s
ro: redirecționare locală de la: %s

en: local diversion of %s
ro: redirecționare locală a lui %s

en: local diversion of %s to %s
ro: redirecționare locală a lui %s către %s

en: local diversion to: %s
ro: redirecționare locală către: %s

en: locally diverted to: %s
ro: redirecționat local către: %s

en: long filenames in .deb archives
ro: nume de fișier lungi în arhivele .deb

en: maintainer script '%.50s' has bad permissions %03lo (must be >=0555 and <=0775)
ro: scriptul responsabilului de pachet „%.50s” are permisiuni de acces incorecte %03lo (trebuie să fie >=0555 și <=0775)

en: maintainer script '%.50s' is not a plain file or symlink
ro: scriptul responsabilului de pachet „%.50s” nu este un fișier obișnuit sau o legătură simbolică

en: maintainer script '%.50s' is not stattable
ro: nu se poate efectua stat() asupra scriptului responsabilului de pachet „%.50s”

en: malloc failed (%zu bytes)
ro: «malloc» a eșuat (%zu octeți)

en: manual mode
ro: mod manual

en: master file
ro: fișier master

en: master link
ro: legătura master

en: may have trouble removing %s, as it provides %s ...
ro: ar putea apărea probleme la eliminarea lui %s, deoarece acesta furnizează %s ...

en: may not be empty string
ro: nu poate să fie un șir gol

en: memory usage limit reached
ro: a fost atinsă limita de utilizare a memoriei

en: mismatch on divert-to
      when removing '%s'
      found '%s'
ro: nepotrivire la redirecționarea-către
      la eliminarea lui „%s”
      a fost găsit „%s”

en: mismatch on package
      when removing '%s'
      found '%s'
ro: nepotrivire la pachet
      la eliminarea lui „%s”
      s-a găsit „%s”

en: missing '%s' field
ro: lipsește câmpul „%s”

en: missing closing brace
ro: lipsește acolada de închidere

en: missing program name in argv[0]
ro: lipsește numele programului în argv[0]

en: mixed non-coinstallable and coinstallable package instances present; most probably due to an upgrade from an unofficial dpkg
ro: există un amestec de instanțe de pachete necoinstalabile și coinstalabile prezente; cel mai probabil datorită unei actualizări de la un dpkg neoficial

en: multi-arch fields and semantics
ro: câmpuri și semantice multi-arhitectură

en: multiple Conflicts and Replaces
ro: multiple „Conflicts” și „Replaces”

en: multiple non-coinstallable package instances present; most probably due to an upgrade from an unofficial dpkg
ro: sunt prezente mai multe instanțe de pachet necoinstalabile; cel mai probabil datorită unei actualizări de la un dpkg neoficial

en: multiple statoverrides present for file '%.250s'
ro: există multiple definiții de înlocuire de stare (statoverrides) pentru fișierul „%.250s”

en: must be called from a maintainer script (or with a --by-package option)
ro: trebuie să fie apelat dintr-un script al responsabilului de pachet (sau cu opțiunea „--by-package”)

en: must start with an alphanumeric
ro: trebuie să înceapă cu un caracter alfanumeric

en: must start with an alphanumeric character
ro: trebuie să înceapă cu un caracter alfanumeric

en: need --%s, --%s, --%s, --%s, --%s, --%s, --%s, --%s, --%s, --%s, --%s or --%s
ro: necesită „--%s”, „--%s”, „--%s”, „--%s”, „--%s”, „--%s”, „--%s”, „--%s”, „--%s”, „--%s”, „--%s” sau „--%s”

en: need an action option
ro: este necesară o opțiune de acțiune

en: new %s package %s script
ro: script %s nou al pachetului %s

en: newline in field name '%.*s'
ro: linie nouă în numele câmpului „%.*s”

en: newline not allowed in archive object name '%.255s'
ro: nu este permisă linia nouă în numele obiectului de arhivă „%.255s”

en: newline not allowed in pathname '%s'
ro: nu este permisă o linie nouă în numele rutei „%s”

en: newlines prohibited in update-alternatives files (%s)
ro: caracterele de linie nouă sunt interzise în fișierele „update-alternatives” (%s)

en: no 'control' file in control archive!
ro: nici un fișier „control” în arhiva de control!

en: no alternatives for %s
ro: nu există alternative pentru %s

en: no override present
ro: nu este prezentă nici o înlocuire

en: no package information in '%.255s'
ro: nici o informație despre pachete în „%.255s”

en: no package named '%s' is installed, cannot configure
ro: nu este instalat nici un pachet denumit „%s”, nu se poate configura

en: no packages found matching %s
ro: nu au fost găsite pachete care să se potrivească cu %s

en: no path found matching pattern %s
ro: nu s-a găsit nicio rută care să corespundă modelului %s

en: no, %s is essential, will not deconfigure
     it in order to enable removal of %s
ro: nu, %s este esențial, nu va fi deconfigurat
     pentru a permite eliminarea lui %s

en: no, %s is protected, will not deconfigure
     it in order to enable removal of %s
ro: nu, %s este protejat, nu va fi deconfigurat
     pentru a permite eliminarea lui %s

en: no, cannot proceed with installation of %s (--auto-deconfigure will help):
    %s
ro: nu, nu se poate continua cu instalarea lui %s („--auto-deconfigure” poate fi de ajutor):
    %s

en: no, cannot proceed with removal of %s (--auto-deconfigure will help):
    %s
ro: nu, nu se poate purcede la eliminarea lui %s (--auto-deconfigure poate fi de ajutor):
    %s

en: not checking contents of control area
ro: nu se verifică conținutul zonei de control

en: not enough privileges to change root directory with --force-not-root, consider using --force-script-chrootless?
ro: nu aveți suficiente privilegii pentru a schimba directorul rădăcină cu „--force-not-root”, luați în considerare utilizarea „--force-script-chrootless”?

en: not installed
ro: neinstalat

en: not installed but configs remain
ro: neinstalat dar configurația sa a rămas

en: not removing %s since it's not a symlink
ro: nu se elimină %s, deoarece nu este o legătură simbolică

en: not replacing %s with a link
ro: nu se înlocuiește %s cu o legătură

en: nothing after colon in version number
ro: nimic după două puncte în numărul versiunii

en: null package name in --%s comma-separated list '%.250s'
ro: lipsește numele de pachet în lista separată prin virgule „%.250s” de la opțiunea „--%s”

en: number of archive parts
ro: numărul de părți ale arhivei

en: obsolete '%s' field used
ro: s-a folosit un câmp „%s” învechit

en: obsolete '--%s' option; unavailable packages are automatically cleaned up
ro: opțiune învechită „--%s”; pachetele care nu mai sunt disponibile sunt curățate automat.

en: obsolete compression type '%s'; use xz instead
ro: tip de comprimare învechit „%s”; folosiți în schimb «xz»

en: obsolete compression type '%s'; use xz or gzip instead
ro: tip de comprimare învechit „%s”; folosiți în schimb «xz» sau «gzip»

en: obsolete force/refuse option '%s'
ro: opțiune învechită de forțare/refuzare „%s”

en: obsolete option '--%s'
ro: opțiune învechită „--%s”

en: old %s package %s script
ro: script %s vechi al pachetului %s

en: old conffile '%.250s' was an empty directory (and has now been deleted)
ro: vechiul fișier conffile „%.250s” era un director gol (și a fost șters acum)

en: old file '%.250s' is the same as several new files! (both '%.250s' and '%.250s')
ro: vechiul fișier „%.250s” este același cu alte câteva fișiere noi! (atât „%.250s” cât și „%.250s”)

en: old version of package has overly-long info file name starting '%.250s'
ro: versiunea veche a pachetului are un nume de fișier info prea lung care începe cu „%.250s”

en: only exact versions may be used for '%s' field
ro: doar versiunile exacte pot fi utilizate pentru câmpul „%s”

en: open component '%.255s' (in %.255s) failed in an unexpected way
ro: deschiderea componentei „%.255s” (în %.255s) a eșuat într-un mod neașteptat

en: out of memory for new cleanup entry
ro: memorie insuficientă pentru noua intrare de curățare

en: out of memory for new cleanup entry with many arguments
ro: memorie insuficientă pentru noua intrare de curățare cu o mulțime de argumente

en: out of memory for new error context
ro: memorie insuficientă pentru un context de eroare nou

en: outside error context, aborting
ro: s-a produs o eroare în afara contextului de eroare, se abandonează

en: overriding problem because --force enabled:
ro: problemă rezolvată (nu se ia în calcul) deoarece opțiunea „--force” a fost folosită:

en: package %.250s is already installed and configured
ro: pachetul %.250s este deja instalat și configurat

en: package %.250s is not ready for configuration
     cannot configure (current status '%.250s')
ro: pachetul %.250s nu este pregătit pentru configurare
     nu se poate configura (starea curentă „%.250s”)

en: package %.250s is not ready for trigger processing
     (current status '%.250s' with no pending triggers)
ro: pachetul %.250s nu este pregătit pentru procesarea declanșatorilor
     (starea curentă este „%.250s” fără declanșatori în așteptare)

en: package %s %s cannot be configured because %s is at a different version (%s)
ro: pachetul %s %s nu poate fi configurat deoarece versiunea de %s este diferită (%s)

en: package %s (%s) with field '%s: %s' is not co-installable with %s which has multiple installed instances
ro: pachetul %s (%s) cu câmpul „%s: %s” nu poate fi co-instalat cu %s, care are multiple instanțe instalate”

en: package %s cannot be configured because %s is not ready (current status '%s')
ro: pachetul %s nu poate fi configurat deoarece %s nu este gata (starea curentă „%s”)

en: package %s contained list as info file
ro: pachetul %s conține „list” ca fișier de informații

en: package %s requires reinstallation, but will remove anyway as you requested
ro: pachetul %s necesită reinstalare, dar va fi eliminat oricum, așa cum ați solicitat

en: package %s requires reinstallation, will not remove
ro: pachetul %s necesită reinstalare, nu va fi eliminat

en: package %s was on hold, processing it anyway as you requested
ro: pachetul %s a fost reținut, va fi oricum procesat cum ați cerut

en: package '%s' is not available
ro: pachetul „%s” nu este disponibil

en: package '%s' is not installed
ro: pachetul „%s” nu este instalat

en: package '%s' is not installed and no information is available
ro: pachetul „%s” nu este instalat și nu este disponibilă nicio informație

en: package architecture
ro: arhitectura pachetului

en: package architecture (%s) does not match system (%s)
ro: arhitectura pachetului (%s) nu se potrivește cu cea asistemului (%s)

en: package architecture is missing or empty
ro: arhitectura pachetului lipsește sau este goală

en: package contains overly-long control info file name (starting '%.50s')
ro: pachetul conține un fișier info de control cu un nume prea lung (care începe cu „%.50s”)

en: package control info contained directory '%.250s'
ro: info de control a pachetului conținea directorul „%.250s”

en: package control info rmdir of '%.250s' didn't say not a dir
ro: «rmdir» pentru „%.250s” nu a semnalat că nu este director

en: package control information extraction
ro: extragerea informațiilor de control al pachetului

en: package diverts others to: %s
ro: pachetul redirecționează altele către: %s

en: package field value extraction
ro: extragerea valorii câmpului pachetului

en: package file MD5 checksum
ro: suma de control MD5 din fișierul pachetului

en: package filesystem archive extraction
ro: extragerea arhivei sistemului de fișiere din pachet

en: package has '%s' field but is architecture '%s'
ro: pachetul are câmpul „%s”, dar are arhitectura „%s”

en: package has '%s' field but is missing architecture
ro: pachetul are câmpul „%s”, dar îi lipsește arhitectura

en: package has status %s and has conffiles, forgetting them
ro: pachetul are starea %s și are conffile, se uită de ele

en: package has status %s but no triggers awaited
ro: pachetul are starea %s, dar nu așteaptă declanșatori

en: package has status %s but no triggers pending
ro: pachetul are starea %s, dar declanșatorii nu sunt în așteptare

en: package has status %s but triggers are awaited
ro: pachetul are starea %s, dar sunt așteptați declanșatorii

en: package has status %s but triggers are pending
ro: pachetul are starea %s, dar declanșatorii sunt în așteptare

en: package is in a very bad inconsistent state; you should
     reinstall it before attempting a removal
ro: pachetul este într-o stare inconsistentă avansată - ar trebui să-l
     reinstalați înainte de a încerca să-l eliminați.

en: package is in a very bad inconsistent state; you should
     reinstall it before attempting configuration
ro: pachetul este într-o stare de inconsistență foarte 
     gravă - ar trebui să-l reinstalați înainte de a încerca configurarea

en: package may not contain newlines
ro: pachetul nu poate conține caractere de linie nouă

en: package name
ro: numele pachetului

en: package name '%s' is invalid: %s
ro: numele pachetului „%s” nu este valid: %s

en: package name has characters that aren't lowercase alphanums or '-+.'
ro: numele pachetului conține caractere care nu sunt caractere în minusculă alfanumerice sau „-+.”

en: package not in status nor available database at line %d: %.250s
ro: pachetul nu se află în fișierul „status” și nici în baza de date disponibilă la linia %d: %.250s

en: package signature verification
ro: verificarea semnăturii pachetului

en: package version number
ro: numărul de versiune al pachetului

en: pager to show file
ro: paginatorul pentru afișarea fișierului

en: parsing file '%.255s' near line %d:
ro: se analizează fișierul „%.255s” lângă linia %d:

en: parsing file '%s' near line %d package '%s':
ro: se analizează fișierul „%s” lângă linia %d pachet „%s”:

en: part %d is missing
ro: partea %d lipsește

en: part file '%.250s' is not a plain file
ro: fișierul parte „%.250s” nu este un fișier simplu

en: part size is far too large or is not positive
ro: dimensiunea părții este prea mare sau nu este pozitivă

en: part size must be at least %d KiB (to allow for header)
ro: dimensiunea părții trebuie să fie cel puțin %d Kio (pentru a încăpea antetul)

en: partially read tar header
ro: antetul tar s-a citit parțial

en: passed
ro: verificat

en: paste
ro: lipește

en: path may not contain newlines
ro: ruta nu poate conține caractere de linie nouă

en: please specify --no-rename explicitly, the default will change to --rename in 1.20.x
ro: vă rugăm să specificați „--no-rename” în mod explicit, valoarea implicită se va schimba în „--rename” începând cu versiunea 1.20.x

en: pre-dependency problem - not installing %.250s
ro: problemă de pre-dependență - nu se instalează %.250s

en: priority
ro: prioritate

en: priority '%s' is out of range
ro: prioritatea „%s” este în afara intervalului

en: priority '%s' must be an integer
ro: prioritatea „%s” trebuie să fie un număr întreg

en: priority of %s is out of range: %s
ro: prioritatea lui %s este în afara intervalului: %s

en: priority of %s: %s
ro: prioritatea lui %s: %s

en: quadstate (foreign/allowed/same/no) '%s' field: %s
ro: câmp cu patru stări (foreign/allowed/same/no) „%s”: %s

en: read error in %.250s
ro: eroare de citire în %.250s

en: read error in '%.250s'
ro: eroare de citire în „%.250s”

en: read error in configuration file '%.255s'
ro: eroare de citire în fișierul de configurare „%.255s”

en: read error on standard input
ro: eroare de citire de la intrarea standard

en: read error on stdin at conffile prompt
ro: eroare de citire de la intrarea standard din promptul despre fișierul conffile

en: reading package info file '%.255s'
ro: se citește fișierul de informații al pachetului „%.255s”

en: reading package info file '%s': %s
ro: se citește fișierul de informații al pachetului „%s”: %s

en: reading statoverride file '%.250s'
ro: eroare la citirea fișierului „statoverride” „%.250s”

en: reassembled package file
ro: fișier de pachet reasamblat

en: regarding %s containing %s, pre-dependency problem:
    %s
ro: cu privire la %s care conține %s, problemă de pre-dependență:
    %s

en: regarding %s containing %s:
    %s
ro: cu privire la %s care conține %s:
    %s

en: removing architecture '%s' currently in use by database
ro: se elimină arhitectura „%s” folosită în prezent de baza de date

en: removing manually selected alternative - switching %s to auto mode
ro: se elimină alternativa selectată manual - se comută %s pe modul automat

en: rename involves overwriting '%s' with
      different file '%s', not allowed
ro: redenumirea implică suprascrierea lui „%s” cu
      un alt fișier „%s”, lucru nepermis

en: rename: remove duplicate old link '%s'
ro: rename: se elimină vechea legătură duplicată „%s”

en: renaming %s link from %s%s to %s%s
ro: se redenumește legătura %s din %s%s în %s%s

en: renaming %s slave link from %s%s to %s%s
ro: se redenumește legătura sclav %s din %s%s în %s%s

en: requested operation requires superuser privilege
ro: operația solicitată necesită drepturi de superutilizator

en: required read/write access to the dpkg database directory %s
ro: este necesar accesul de citire/scriere la directorul bazei de date dpkg %s

en: required write access to dpkg database directory '%s' for bulk available update
ro: acces de scriere necesar la directorul bazei de date dpkg „%s” pentru actualizarea disponibilă în masă

en: revision number is empty
ro: numărul de revizuire este gol

en: rm command for cleanup
ro: comanda «rm» pentru curățare

en: root or empty directory listed as a conffile in '%s' field
ro: s-a indicat drept conffile directorul rădăcină sau un director gol în câmpul „%s”

en: searched, but found no packages (files matching *.deb)
ro: s-au căutat, dar nu s-au găsit pachete (fișiere de tip *.deb)

en: second (error) word in '%s' field: %s
ro: al doilea cuvânt (de eroare) în câmpul „%s”: %s

[ctx: section]
en: <unknown>
ro: <necunoscută>

en: selecting alternative %s as auto
ro: se selectează alternativa %s ca automată

en: selecting alternative %s as choice %s
ro: se selectează alternativa %s ca variantă %s

en: setting up automatic selection of %s
ro: se configurează selecția automată pentru %s

en: several package info entries found, only one allowed
ro: au fost găsite mai multe intrări de informații despre pachet, doar una este permisă

en: shell command to move files
ro: comanda shell pentru a muta fișiere

en: showing package list on pager
ro: afișarea listei de pachete în paginator

en: skip creation of %s because associated file %s (of link group %s) doesn't exist
ro: se omite crearea lui %s deoarece fișierul %s asociat (din grupul de legături %s) nu există

en: skip invalid selection line: %s
ro: omite linia de selecție nevalidă: %s

en: skip unknown alternative %s
ro: omite alternativa necunoscută „%s”

en: slave file
ro: fișier sclav

en: slave link
ro: legătură sclav

en: slave link same as main link %s
ro: legătura sclav este aceiași cu legătura principală %s

en: slave name
ro: nume sclav

en: source file '%.250s' not a plain file
ro: fișierul sursă „%.250s” nu este un fișier obișnuit

en: split package reassembly
ro: reasamblarea pachetului divizat

en: statoverride file contains empty line
ro: fișierul „statoverride” conține o linie goală

en: statoverride file is missing final newline
ro: din fișierul „statoverride” lipsește linia nouă finală

en: status
ro: stare

en: status logger
ro: jurnalul de stare

en: stripping trailing /
ro: se elimină „/” de la final

en: subprocess %s returned error exit status %d
ro: subprocesul %s a returnat starea de eroare la ieșire %d

en: symbolic link '%.250s' size has changed from %jd to %zd
ro: dimensiunea legăturii simbolice „%.250s” s-a schimbat de la %jd la %zd

en: syntax error in file triggers file '%.250s'
ro: eroare de sintaxă în fișierul cu declanșatori fișier „%.250s”

en: syntax error in statoverride file
ro: eroare de sintaxă în fișierul statoverride

en: syntax error in triggers deferred file '%.250s' at line %d character %zd '%s'
ro: eroare de sintaxă în fișierul de declanșatori amânați „%.250s” la linia %d, caracterul %zd „%s”

en: takes one argument, the trigger name
ro: acceptă un argument, numele declanșatorului

en: target is directory - cannot skip control file check
ro: ținta este director - nu se poate omite verificarea fișierului de control

en: the Pre-Depends field
ro: câmpul „Pre-Depends”

en: the Protected field
ro: câmpul „Protected”

en: there are several versions of part %d - at least '%.250s' and '%.250s'
ro: sunt mai multe versiuni ale părții %d - cel puțin „%.250s” și „%.250s”

en: there is no program which provides %s
ro: nu există nici un program care să furnizeze %s

en: there is no script in the new version of the package - giving up
ro: nu există nici un script în noua versiune a pachetului - se renunță

en: third (status) word in '%s' field: %s
ro: al treilea cuvânt (de stare) în câmpul „%s”: %s

en: this is a protected package; it should not be removed
ro: acesta este un pachet protejat; nu ar trebui să fie eliminat

en: this is an essential package; it should not be removed
ro: acesta este un pachet esențial; nu ar trebui să fie eliminat

en: to return to automatic updates use '%s --auto %s'
ro: pentru a reveni la actualizarea automată folosiți «%s --auto %s»

en: too few values in archive details '%s' field (compared to others)
ro: prea puține valori în câmpul detaliilor arhivei „%s” (comparativ cu altele)

en: too many errors, stopping
ro: prea multe erori, se oprește

en: too many nested errors during error recovery
ro: prea multe erori imbricate în timpul revenirii din eroare

en: too many values in archive details '%s' field (compared to others)
ro: prea multe valori în câmpul detaliilor arhivei „%s” (comparativ cu altele)

en: too-long line or missing newline in '%.250s'
ro: linie prea lungă sau linie nouă lipsă în „%.250s”

en: treewalk root %s is not a directory
ro: rădăcina căutării în arbore %s nu este un director

en: trigger interest file '%.250s' syntax error; illegal package name '%.250s': %.250s
ro: eroare de sintaxă în fișierul cu interese în declanșatori „%.250s”; nume ilegal de pachet „%.250s”: %.250s

en: trigger name '%s' is invalid: %s
ro: numele de declanșator „%s”nu este valid: %s

en: trigger name contains invalid character
ro: numele de declanșator conține un caracter nevalid

en: trigger records not yet in existence
ro: înregistrările declanșatorilor nu există încă

en: triggered
ro: declanșat

en: triggers ci file '%.250s' contains illegal trigger syntax in trigger name '%.250s': %.250s
ro: fișierul de informații de control al declanșatorului „%.250s” conține sintaxă ilegală în numele declanșatorului „%.250s”: %.250s

en: triggers ci file contains unknown directive '%.250s'
ro: fișierul cu informațiile de control ale declanșatorilor conține o directivă necunoscută „%.250s”

en: triggers ci file contains unknown directive syntax
ro: fișierul cu informațiile de control ale declanșatorilor conține o sintaxă necunoscută pentru directive

en: triggers data directory not yet created
ro: directorul cu date despre declanșatori nu a fost încă creat

en: triggers database lock
ro: blocarea bazei de date a declanșatorilor

en: triggers looping, abandoned
ro: declanșatorii au intrat în buclă, se renunță

en: trying script from the new package instead ...
ro: se încearcă scriptul din noul pachet în schimb ...

en: trying to overwrite '%.250s', which is also in package %.250s %.250s
ro: se încearcă suprascrierea lui „%.250s”, care este și în pachetul %.250s %.250s

en: trying to overwrite '%.250s', which is the diverted version of '%.250s'
ro: se încearcă suprascrierea lui „%.250s”, care este versiunea redirecționată a lui „%.250s”

en: trying to overwrite '%.250s', which is the diverted version of '%.250s' (package: %.100s)
ro: se încearcă suprascrierea lui „%.250s”, care este o versiune redirecționată a lui „%.250s” (pachetul: %.100s)

en: trying to overwrite directory '%.250s' in package %.250s %.250s with nondirectory
ro: se încearcă suprascrierea directorului „%.250s” din pachetul %.250s %.250s cu un non-director

en: trying to overwrite shared '%.250s', which is different from other instances of package %.250s
ro: se încearcă suprascrierea pachetului partajat „%.250s”, care este diferit de alte instanțe ale pachetului %.250s

en: two commands specified: --%s and --%s
ro: au fost specificate două comenzi: „--%s” și „--%s”

en: unable to (re)open input part file '%.250s'
ro: nu se poate (re)deschide fișierul de intrare „%.250s”

en: unable to access dpkg database directory '%s' for bulk available update
ro: nu se poate accesa directorul bazei de date dpkg „%s” pentru actualizarea disponibilă în masă

en: unable to access the dpkg database directory %s
ro: nu se poate accesa directorul bazei de date dpkg %s

en: unable to change ownership of target file '%.250s'
ro: nu se poate schimba proprietarul fișierului țintă „%.250s”

en: unable to check existence of '%.250s'
ro: nu se poate verifica existența fișierului „%.250s”

en: unable to check file '%s' lock status
ro: nu se poate verifica starea blocării fișierului „%s”

en: unable to check for existence of archive '%.250s'
ro: nu se poate verifica existența arhivei „%.250s”

en: unable to check lock file for dpkg database directory %s
ro: nu se poate verifica fișierul de blocare pentru directorul bazei de date dpkg %s

en: unable to chown backup symlink for '%.255s'
ro: nu se poate executa chown asupra copiei de rezervă a legăturii simbolice pentru „%.255s”

en: unable to clean up mess surrounding '%.255s' before installing another version
ro: nu se poate curăța mizeria din jurul lui „%.255s” înainte de a instala altă versiune

en: unable to close file '%s'
ro: nu se poate închide fișierul „%s”

en: unable to close new file '%.250s'
ro: nu se poate închide fișierul nou „%.250s”

en: unable to close new triggers deferred file '%.250s'
ro: nu se poate închide noul fișier cu declanșatori amânați „%.250s”

en: unable to close updated status of '%.250s'
ro: nu se poate închide starea actualizată a fișierului „%.250s”

en: unable to create '%.255s'
ro: nu se poate crea „%.255s”

en: unable to create '%.255s' (while processing '%.255s')
ro: nu se poate crea „%.255s” (în timpul procesării „%.255s”)

en: unable to create file '%s'
ro: nu se poate crea fișierul „%s”

en: unable to create new file '%.250s'
ro: nu se poate crea fișierul nou „%.250s”

en: unable to create temporary directory
ro: nu se poate crea directorul temporar

en: unable to create triggers state directory '%.250s'
ro: nu se poate crea directorul cu stări ale declanșatorilor „%.250s”

en: unable to delete control info file '%.250s'
ro: nu se poate șterge fișierul cu informații de control „%.250s”

en: unable to delete old directory '%.250s': %s
ro: nu se poate șterge directorul vechi „%.250s”: %s

en: unable to delete used-up depot file '%.250s'
ro: nu se poate șterge fișierul depozit folosit „%.250s”

en: unable to discard '%.250s'
ro: nu se poate înlătura „%.250s”

en: unable to execute %s (%s)
ro: nu se poate executa %s (%s)

en: unable to fill %.250s with padding
ro: nu se poate completa %.250s cu spații

en: unable to flush %.250s after padding
ro: nu se poate goli %.250s după completarea cu spații

en: unable to flush file '%s'
ro: nu se poate efectua flush() pentru fișierul „%s”

en: unable to flush new file '%.250s'
ro: nu se poate goli fișierul nou „%.250s”

en: unable to flush updated status of '%.250s'
ro: nu se poate elimina starea actualizată a fișierului „%.250s”

en: unable to fstat source file
ro: nu se poate efectua fstat() pentru fișierul sursă

en: unable to fsync updated status of '%.250s'
ro: nu se poate efectua fsync() asupra fișierului de stare actualizat „%.250s”

en: unable to get file '%s%s' metadata
ro: nu se pot obține metadatele fișierului „%s%s”

en: unable to get file descriptor for directory '%s'
ro: nu se poate obține descriptorul de fișier pentru directorul „%s”

en: unable to ignore signal %s before running %.250s
ro: nu se poate ignora semnalul %s înainte de rularea %.250s

en: unable to install '%.250s' as '%.250s'
ro: nu se poate instala „%.250s” ca „%.250s”

en: unable to install (supposed) new info file '%.250s'
ro: nu se poate instala (presupusul) fișier info nou „%.250s”

en: unable to install new info file '%.250s' as '%.250s'
ro: nu se poate instala noul fișier info „%.250s” ca „%.250s”

en: unable to install new triggers deferred file '%.250s'
ro: nu se poate instala noul fișier cu declanșatori amânați „%.250s”

en: unable to install new version of '%.255s'
ro: nu se poate instala noua versiune a lui „%.255s”

en: unable to install updated status of '%.250s'
ro: nu se poate instala starea actualizată a fișierului „%.250s”

en: unable to lock %s
ro: nu se poate bloca %s

en: unable to make backup link of '%.255s' before installing new version
ro: nu se poate face copia de rezervă a legăturii lui „%.255s” înainte de instalarea noii versiuni

en: unable to make backup symlink for '%.255s'
ro: nu se poate face copia de rezervă a legăturii simbolice pentru „%.255s”

en: unable to move aside '%.255s' to install new version
ro: nu se poate îndepărta „%.255s” pentru instalarea noii versiuni

en: unable to open '%.255s'
ro: nu se poate deschide '%.255s'

en: unable to open directory '%s'
ro: nu se poate deschide directorul „%s”

en: unable to open file '%s'
ro: nu se poate deschide fișierul „%s”

en: unable to open new depot file '%.250s'
ro: nu se poate deschide noul fișier depozit „%.250s”

en: unable to open output file '%.250s'
ro: nu se poate deschide fișierul rezultat „%.250s”

en: unable to open source file '%.250s'
ro: nu se poate deschide fișierul sursă „%.250s”

en: unable to open temp control directory
ro: nu se poate deschide directorul de control temporal

en: unable to open triggers ci file '%.250s'
ro: nu se poate deschide fișierul de informații de control ale declanșatorilor „%.250s”

en: unable to open triggers deferred file '%.250s'
ro: nu se poate deschide fișierul cu declanșatori amânați „%.250s”

en: unable to open/create dpkg database lock file for directory %s
ro: nu se poate deschide/crea fișierul de blocare a bazei de date dpkg pentru directorul %s

en: unable to open/create dpkg frontend lock for directory %s
ro: nu se poate deschide/crea fișierul de blocare a interfeței dpkg pentru directorul %s

en: unable to open/create new triggers deferred file '%.250s'
ro: nu se poate deschide/crea noul fișier cu declanșatori amânați „%.250s”

en: unable to open/create triggers lock file '%.250s'
ro: nu se poate deschide/crea fișierul de blocare pentru declanșatori „%.250s”

en: unable to parse timestamp '%.255s'
ro: nu se poate analiza marcajul de timp „%.255s”

en: unable to read depot directory '%.250s'
ro: nu se poate citi directorul depozit „%.250s”

en: unable to read file triggers file '%.250s'
ro: nu se poate citi fișierul cu declanșatori de fișier „%.250s”

en: unable to read filedescriptor flags for %.250s
ro: nu se pot citi fanioanele descriptorului de fișier pentru %.250s

en: unable to read link '%.255s'
ro: nu se poate citi legătura „%.255s”

en: unable to read link '%s%.255s'
ro: nu se poate citi legătura „%s%.255s”

en: unable to read part file '%.250s'
ro: nu se poate citi fișierul parte „%.250s”

en: unable to remove '%s'
ro: nu se poate elimina „%s”

en: unable to remove backup copy of '%.250s'
ro: nu se poate elimina copia de rezervă a lui „%.250s”

en: unable to remove copied source file '%s'
ro: nu se poate elimina fișierul sursă copiat „%s”

en: unable to remove newly-extracted version of '%.250s'
ro: nu se poate elimina versiunea nou-extrasă a lui „%.250s”

en: unable to remove newly-installed version of '%.250s'
ro: nu se poate elimina versiunea nou-instalată a lui „%.250s”

en: unable to remove newly-installed version of '%.250s' to allow reinstallation of backup copy
ro: nu se poate elimina versiunea nou-instalată a lui „%.250s” pentru a permite reinstalarea copiei de rezervă

en: unable to remove obsolete info file '%.250s'
ro: nu se poate elimina fișierul info învechit „%.250s”

en: unable to rename new depot file '%.250s' to '%.250s'
ro: nu se poate redenumi noul fișier de depozit „%.250s” în „%.250s”

en: unable to reopen part file '%.250s'
ro: nu se poate redeschide fișierul parte „%.250s”

en: unable to restore backup version of '%.250s'
ro: nu se poate restaura versiunea de rezervă a lui „%.250s”

en: unable to securely remove '%.250s'
ro: nu se poate elimina în siguranță „%.250s”

en: unable to securely remove '%.255s'
ro: nu se poate elimina în siguranță „%.255s”

en: unable to securely remove old file '%.250s': %s
ro: nu se poate elimina în siguranță fișierul vechi „%.250s”: %s

en: unable to seek to start of %.250s after padding
ro: nu se poate deplasa la poziția de început a lui %.250s după completarea cu spații

en: unable to set buffering on %s database file
ro: nu se poate activa memoria tampon pentru fișierul bazei de date %s

en: unable to set close-on-exec flag for %.250s
ro: nu se poate activa fanionul close-on-exec pentru %.250s

en: unable to set execute permissions on '%.250s'
ro: nu se pot stabili permisiuni de execuție în „%.250s”

en: unable to set mode of target file '%.250s'
ro: nu se poate stabilii modul(permisiunile) fișierului țintă „%.250s”

en: unable to setenv for maintainer script
ro: nu se poate efectua setenv() pentru scriptul responsabilului de pachet

en: unable to setenv for subprocesses
ro: nu se poate efectua setenv() pentru subprocese

en: unable to stat %s '%.250s'
ro: nu se poate obține starea pentru %s „%.250s”

en: unable to stat %s '%.250s': %s
ro: nu se poate obține starea pentru %s „%.250s”: %s

en: unable to stat '%.250s'
ro: nu se poate citi starea lui „%.250s”

en: unable to stat '%.255s' (which was about to be installed)
ro: nu se poate obține starea lui „%.255s” (care urma să fie instalat)

en: unable to stat control directory
ro: nu se poate executa stat() asupra directorului de control

en: unable to stat current installed conffile '%.250s'
ro: nu se poate obține starea actualului fișier conffile instalat „%.250s”

en: unable to stat new distributed conffile '%.250s'
ro: nu se poate obține starea noului fișier conffile furnizat cu distribuția „%.250s”

en: unable to stat other new file '%.250s'
ro: nu se poate efectua stat() pentru un alt fișier nou „%.250s”

en: unable to stat restored '%.255s' before installing another version
ro: nu se poate efectua stat() asupra „%.255s” restaurat, înaintea instalării altei versiuni

en: unable to stat source file '%.250s'
ro: nu se poate obține starea fișierului sursă „%.250s”

en: unable to stat triggers deferred file '%.250s'
ro: nu se poate efectua stat() asupra fișierului cu declanșatori amânați „%.250s”

en: unable to sync directory '%s'
ro: nu se poate sincroniza directorul „%s”

en: unable to sync file '%.255s'
ro: nu se poate efectua sync() asupra fișierului „%.255s”

en: unable to sync file '%s'
ro: nu se poate sincroniza fișierul „%s”

en: unable to sync new file '%.250s'
ro: nu se poate sincroniza fișierul nou „%.250s”

en: unable to truncate for updated status of '%.250s'
ro: nu se poate trunchia pentru starea actualizată a fișierului „%.250s”

en: unable to unlock %s
ro: nu se poate debloca %s

en: unable to write file '%s'
ro: nu se poate scrie fișierul „%s”

en: unable to write new file '%.250s'
ro: nu se poate scrie fișierul nou „%.250s”

en: unable to write new triggers deferred file '%.250s'
ro: nu se poate scrie noul fișier cu declanșatori amânați „%.250s”

en: unable to write to status fd %d
ro: nu se poate scrie în descriptorul fișierului de stare %d

en: unable to write updated status of '%.250s'
ro: nu se poate scrie starea actualizată a fișierului „%.250s”

en: unbalanced quotes in '%s'
ro: ghilimelele nu sunt deschise/închise în „%s”

en: unexpected bzip2 error
ro: eroare bzip2 neașteptată

en: unexpected data after package and selection at line %d
ro: date neașteptate după pachet și selecție la linia %d

en: unexpected end of file after package name at line %d
ro: sfârșit neașteptat de fișier după numele pachetului la linia %d

en: unexpected end of file before end of line %d
ro: sfârșit de fișier neașteptat înainte de terminarea liniei %d

en: unexpected end of file in %s in %.255s
ro: sfârșit de fișier neașteptat în %s din %.255s

en: unexpected end of file in package name at line %d
ro: sfârșit neașteptat de fișier în numele pachetului la linia %d

en: unexpected end of file or stream
ro: sfârșit neașteptat al fișierului sau al fluxului

en: unexpected end of file reading '%.250s'
ro: sfârșit de fișier neașteptat la citirea „%.250s”

en: unexpected end of file while trying to read %s
ro: sfârșit de fișier neașteptat în timp ce se încerca citirea %s

en: unexpected end of input
ro: sfârșit neașteptat al intrării

en: unexpected end of line after package name at line %d
ro: sfârșit de linie neașteptat după numele pachetului la linia %d

en: unexpected end of line in package name at line %d
ro: sfârșit de linie neașteptat în numele pachetului la linia %d

en: unexpected end of line in statoverride file
ro: sfârșit de linie neașteptat în fișierul „statoverride”

en: unexpected pre-existing pathname %s
ro: nume de rută preexistent neașteptat %s

en: unknown --%s-<feature>
ro: „--%s-<caracteristică>” necunoscută

en: unknown argument '%s'
ro: argument necunoscut „%s”

en: unknown compression strategy
ro: strategie de comprimare necunoscută

en: unknown compression strategy '%s'!
ro: strategie de comprimare necunoscută „%s”!

en: unknown compression type '%s'!
ro: tip de comprimare necunoscut „%s”!

en: unknown deb format version: %s
ro: număr de versiune de format deb necunoscut: %s

en: unknown flag '%s' for conffile '%s'
ro: fanion necunoscut „%s” pentru fișierul conffile „%s”

en: unknown force/refuse option '%.*s'
ro: opțiune de forțare/refuzare necunoscută „%.*s”

en: unknown option '%s'
ro: opțiune necunoscută „%s”

en: unknown option -%c
ro: opțiune necunoscută „-%c”

en: unknown option --%s
ro: opțiune necunoscută „--%s”

en: unknown system group '%s' in statoverride file; the system group got removed
    before the override, which is most probably a packaging bug, to recover you
    can remove the override manually with %s
ro: grup de sistem necunoscut, „%s” în fișierul „statoverride”; grupul de sistem
    a fost eliminat înainte de înlocuire, ceea ce este cel mai probabil o eroare
    de împachetare, pentru al recupera, puteți elimina manual înlocuirea cu
    comanda: «%s»

en: unknown system user '%s' in statoverride file; the system user got removed
    before the override, which is most probably a packaging bug, to recover you
    can remove the override manually with %s
ro: utilizator de sistem necunoscut, „%s” în fișierul „statoverride”; utilizatorul
    de sistem a fost eliminat înainte de înlocuire, ceea ce este cel mai probabil
    o eroare de împachetare, pentru al recupera, puteți elimina manual înlocuirea
    cu comanda: «%s»

en: unknown tar header type '%c'
ro: tip de antet tar necunoscut „%c”

en: unknown verify output format '%s'
ro: opțiunea pentru formatul de ieșire de verificare „%s” nu este cunoscută

en: unknown wanted status at line %d: %.250s
ro: stare căutată necunoscută la linia %d: %.250s

en: unpacked but not configured
ro: despachetat dar neconfigurat

en: unrecoverable fatal error, aborting
ro: eroare fatală irecuperabilă, se abandonează

en: unsupported GNU tar header type '%c'
ro: tip de antet tar GNU neacceptat „%c”

en: unsupported PAX tar header type '%c'
ro: tip de antet tar PAX neacceptat „%c”

en: unsupported Solaris tar header type '%c'
ro: tip de antet tar Solaris neacceptat „%c”

en: unsupported compression preset
ro: configurare predefinită de comprimare neacceptată

en: unsupported compression type '%s' with uniform compression
ro: tip de comprimare neacceptat „%s” cu comprimarea uniformă

en: unsupported options in file header
ro: opțiuni neacceptate în antetul fișierului

en: unsupported type of integrity check
ro: tip neacceptat de verificare a integrității

en: updates directory contains file '%.250s' whose name is too long (length=%d, max=%d)
ro: directorul cu actualizări conține fișierul „%.250s” al cărui nume este prea lung (lungime=%d, max=%d)

en: updates directory contains files with different length names (both %d and %d)
ro: directorul cu actualizări conține fișiere cu nume de diferite lungimi (atât %d cât și %d)

en: updating alternative %s because link group %s has changed slave links
ro: se actualizează alternativa %s deoarece grupul de legături %s a schimbat legăturile de sclavi

en: user '%s' does not exist
ro: utilizatorul „%s” nu există.

en: user-defined field name '%.*s' too short
ro: numele de câmp definit de utilizator „%.*s” prea scurt

en: using %s to provide %s (%s) in auto mode
ro: se folosește %s pentru a furniza %s (%s) în modul automat

en: using %s to provide %s (%s) in manual mode
ro: se folosește %s pentru a furniza %s (%s) în modul manual

en: value for '%s' field has line starting with non-space '%c'
ro: valoarea câmpului „%s” conține o linie care începe cu un caracter „%c” și nu cu un spațiu

en: value for '%s' field has malformed line '%.*s'
ro: valoarea pentru câmpul „%s” are linia „%.*s”, incorectă

en: value for '%s' field not allowed in this context
ro: valoarea pentru câmpul „%s” nu este permisă în acest context

en: verification on package %s failed!
ro: verificarea pachetului %s a eșuat!

en: verification on package %s failed; but installing anyway as you requested
ro: verificarea pachetului %s a eșuat; dar se instalează oricum așa cum ați cerut

[ctx: version]
en: <none>
ro: <niciuna>

en: version %.250s of %.250s already installed, skipping
ro: versiunea %.250s a lui %.250s este deja instalată, se omite

en: version '%s' has bad syntax
ro: versiunea „%s” are sintaxa greșită

en: version '%s' has bad syntax: %s
ro: versiunea „%s” are sintaxa greșită: %s

en: version number does not start with digit
ro: numărul versiunii nu începe cu o cifră

en: version number is empty
ro: numărul de versiune este gol

en: version string has embedded spaces
ro: șirul versiunii conține spații

en: version string is empty
ro: șirul versiune este gol

en: versioned relationships in the Provides field
ro: relații cu versiuni „versionate” în câmpul „Provides”

en: wait for %s subprocess failed
ro: așteptarea după subprocesul %s a eșuat

en: wait for subprocess %s failed
ro: comanda «wait» pentru sub-procesul %s a eșuat

en: warning
ro: avertisment

en: while reading %s: %s
ro: în timpul citirii %s: %s

en: while removing %.250s, directory '%.250s' not empty so not removed
ro: la eliminarea lui %.250s, directorul „%.250s” nu este gol, deci nu a fost șters

en: while removing %.250s, unable to remove directory '%.250s': %s - directory may be a mount point?
ro: la eliminarea lui %.250s, nu s-a putut șterge directorul '%.250s': %s - este posibil ca directorul să fie un punct de montare?

en: will not downgrade %.250s from %.250s to %.250s, skipping
ro: nu se va retrograda %.250s de la versiunea %.250s la versiunea %.250s, se omite

en: word in '%s' field: %s
ro: cuvântul din câmpul „%s”: %s

en: yes, will deconfigure %s (broken by %s)
ro: da, se va deconfigura %s (corupt de %s)

en: yes, will remove %s in favour of %s
ro: da, se va elimina %s în favoarea lui %s

en: you do not have permission to lock the dpkg database directory %s
ro: nu aveți permisiunea de a bloca directorul bazei de date dpkg %s

en: you must specify packages by their own names, not by quoting the names of the files they come in
ro: trebuie să specificați pachetele prin numele lor, nu prin citarea numelor fișierelor în care vin acestea
